8 вересня 1540-го року військо князя Костянтина Острозького розбило московське військо воєвод Івана Челядніна та Михайла Голиці, через 510 років у Києво-Печерській лаврі українські та білоруські військові вшанували його пам’ять.
Історики свідчать, що князь Костянтин Острозький провів 65 битв і лише у трьох зазнав поразки.
З 2018 року ім’я князя Костянтина Острозького носить 30-та окрема механізована бригада ЗСУ.
А 2023-го року на північному фасаді Успенського собору Києво-Печерської лаври встановили та освятили меморіальну дошку на честь українського державного, військового та церковного діяча, Великого гетьмана Литовського, князя Костянтина Острозького.
Встановлення меморіалу присвячене перемозі у битві під Оршею, в якій об’єднане українсько-литовсько-польсько-білоруське військо під керівництвом князя Острозького розгромило багатотисячну армію московитів царя Василя III.
Цьогоріч Києво-Печерська лавра стала місцем, де минуле зустрілося з теперішнім.
На честь 510 річниці перемоги у битві під Оршею, бійці Сил оборони України зібралися, щоби вшанувати спадок предків, що билися пліч-о-пліч.
«Адже проти московитів разом виступили українці, білоруси, литовці й поляки. Сьогодні, як і п’ять століть тому, ми боремося з тим самим ворогом, відстоюючи право на ідентичність і незалежність», — кажуть у пресслужбі Національного заповідника про головний сенс всього заходу.
«Для нас, білорусів, шлях додому лежить через перемогу України в цій війні», — емоційно зазначив командир Полку Кастуся Каліновського Павло «Дядько» Шурмей, коли передавав полковий стяг до військового храму, що відтепер діє у Нижній Лаврі.
Також свій стяг до храму передала 30 окрема механізована бригада імені Князя Костянтина Острозького.
Передача військових прапорів має особливе значення і тому, що це символ зв’язку між поколіннями воїнів, які століттями захищали наші землі від агресора.
Полк Кастуся Калиновського передав ікону святого Юрія-Змієборця. Вона написана на ящику з-під набоїв, привезеному з фронту білоруськими добровольцями.
«Ця ікона символізує не лише духовний захист, а й нашу спільну боротьбу за свободу», — сказав художник Олександр Клименко.
Такий жест, як передача прапорів і ікони, має надзвичайно глибоке значення саме в стінах Лаври, де спочивають мощі великих воїнів минулого, де знайшов свій останній прихисток князь Костянтин Острозький.
«Мир і спокій в Україні запанує тоді, коли наші нинішні захисники довершать справу князя Острозького. І ця перемога стане не лише нашою, а й символом відновлення миру в усій Європі», — додав речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов.
Захід відбувся спільними зусиллями Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», ГО Центру комунікацій та активу полку імені Кастуся Калиновського. До знаменної події долучилися представники ЗСУ та Нацгвардії, намісник Свято-Успенської лаври, владика Єпископ Авраамій та духовенство, народні депутати, співробітники посольств Литви та Польщі, а також спеціальний представник України з питань Білорусі Ihor Kyzym.
Джерело: «Вечірній Київ»