Що зміниться у процедурі бронювання

29 Жовтня 2024 17:48

Через різке зростання кількості заброньованих українців кількість мобілізованих значно зменшилася. За даними джерел NV в уряді, цифровізація та спрощення процедури через портал «Дія» значно прискорили процес, що, з одного боку, зменшило навантаження на мобілізаційну систему, але з іншого – викликало побоювання щодо недоброчесного бронювання.

Наразі уряд вирішив провести аудит: за перші дні було виявлено понад 40 тисяч військовозобов’язаних, які отримали бронювання з порушенням норм. У відповідь урядовці планують серйозні зміни до порядку бронювання та посилення контролю за отриманням статусу критично важливих підприємств.

Нові правила бронювання

  1. Зарплатний критерій. Пропонується ввести мінімальний рівень зарплат для працівників підприємств, які хочуть отримати статус критично важливих для економіки. Він становитиме не менше 19 000 гривень. На думку урядовців, це принесе до бюджету мільярди гривень щомісяця, оскільки відсіє компанії, що використовують низькі зарплати для маніпуляцій із бронюванням.
  2. Новий порядок визначення важливості підприємств. Уряд планує надати більше повноважень ТЦК та ОВА, які або самостійно, або разом вирішуватимуть, чи є підприємство критично важливим. Це дозволить краще контролювати, кого саме бронюють і чи дійсно це необхідно для економіки.
  3. Зменшення квот на бронювання. Пропонується зменшити 100%-ві квоти на бронювання для підприємств у ключових секторах, таких як військова промисловість та енергетика. Замість повного захисту персоналу для деяких галузей можливе введення квоти у 70-90%, що дозволить більш ефективно розподіляти людські ресурси у державі.

Попри запропоновані зміни, деякі експерти вбачають ризики у можливій корупції через те, що рішення ухвалюватимуться місцевими органами влади і ТЦК. У разі узгодження питань критичної важливості підприємств на регіональному рівні, можуть з’явитися додаткові важелі впливу для недоброчесного бронювання працівників.

Попередньо рішення про зміни до процедури бронювання мали погодити Мінекономіки та Міноборони, але відомства поки що не досягли компромісу. Співрозмовники NV повідомляють, що остаточне слово може залишитися за президентом Володимиром Зеленським.

Джерело: “Ненька”