Нещодавно в Національному музеї історії України розпочалася нова виставка, яка розкриває значення трипільської культури, вшановуючи досягнення видатного археолога Вікентія Хвойки (1850–1914). Він вважається одним із засновників та першим головним зберігачем колекції сучасного Національного музею історії України.
На думку істориків, саме з ім’ям цього вченого пов’язані: відкриття Кирилівської палеолітичної стоянки в Києві, трипільської, зарубинецької та черняхівської археологічних культур, князівських палаців у Києві, розкопки численних стоянок, поселень, городищ та курганів різних часів.
«Ще однією великою заслугою Вікентія Хвойки стало те, що він визначив місце трипільської культури в історії, здійснив класифікацію пам’яток, встановивши час їхньої появи», — розповідають в Національному музеї історії України.
В експозиції «Нев’янучий квіт Трипілля» представлені близько 50 оригінальних керамічних виробів трипільської археологічної культури з колекції Національного музею історії України, в тому числі з розкопок Вікентія Хвойки. Тут можна побачити біноклеподібні посудини, зерновик кінця V — початку IV тис. до н.е., антропоморфні та зооморфні фігурки, фрагменти моделей трипільських жител із піччю тощо.
Тема Трипільської культури також надихнула сучасних українських мисткинь на створення власних чудових творів. Роботи Людмили Смолякової та Ніни Коляденко, створені за мотивами трипільських форм та орнаментики, експонуються поруч зі стародавніми артефактами. Це кераміка, панно, комплекти вбрання, повстяний килимок тощо.
Кураторка виставки, завідувачка науково-дослідного відділу найдавнішої та середньовічної історії України Марина Стрельник розповіла, чому обрали саме таку поетичну назву для виставки:
«В українській мові „квіт“ — це не лише квітка. Видатні українські поети, такі як Леся Українка, Максим Рильський використовували його у значенні „внесок“ та „спадок“. Спадщина трипільської культури й зараз, через більш ніж сто років після її відкриття Вікентієм Хвойкою, викликає щире захоплення й зацікавленість», — зазначила пані Марина.
Виставка «Нев’янучий квіт Трипілля»
Коли: до кінця травня 2025 року, щодня з 10:00 до 18:00, каса музею до 17:00;
Де: Володимирська, 2
Вартість: вхід на виставку буде за загальним квитком до музею — 150 грн, для школярів, студентів та пенсіонерів — 80 грн.
Джерело: «Вечірній Київ»