На численні запити органів місцевого самоврядування щодо видалення дерев, які досягли вікової межі, Державна екологічна інспекція Столичного округу роз’яснює.
Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється відповідно до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045.
Відповідно до Порядку видалення аварійних дерев на території населеного пункту здійснюється:
за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку);
на підставі документів, визначених статтями 35-37 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.
Підставою для прийняття рішення органом місцевого самоврядування є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою.
Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості.
В ході роботи комісії з обстеження зелених насаджень міста Києва та населених пунктів Київської області фахівці Інспекції приймають участь у роботі комісії разом з іншими членами комісії, яка затверджується відповідними розпорядчими документами органів місцевого самоврядування.
На території міста Києва діє Порядок видалення зелених насаджень, затверджений рішенням Київської міської ради від 27 жовтня 2011 року № 384/6600.
Відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об’єктів благоустрою державної та комунальної власності.
Підприємства, установи, організації забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм на праві власності чи праві користування відповідно до закону.
Утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Благоустрій присадибної ділянки проводиться її власником або користувачем цієї ділянки.
Згідно з Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:
на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі цих об’єктів;
на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;
на територіях земельних ділянок, які відведені для будівництва, – забудовники чи власники цих територій;
на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування;
на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.
Під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева.
Догляд за зеленими насадженнями на вулицях, площах, бульварах, майданах повинен проводитися спеціалізованими підприємствами, організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами, кваліфікованими спеціалістами, на умовах договору з балансоутримувачем.
Аварійне дерево – це дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров’я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітроломів, ураганів та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.
У Правилах утримання зелених насаджень у населених пунктах України зазначена усереднена вікова межа експлуатації деревних і чагарникових рослин і газонів в зелених насадженнях населених пунктів.
Відповідно до ч. 5 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» у містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком.
Облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування.
Звертаємо увагу, що видалення зелених насаджень у зв’язку з визначенням аварійності дерева через досягнення його вікової межі здійснюється у разі дотримання вимог частини 5 статті 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».