Друге місце міжнародного етапу Wiki Loves Monuments здобула українська світлина з видом на червоний корпус КНУ ім. Тараса Шевченка, повідомили у «Вікі любить пам’ятки», українській частині найбільшого фотоконкурсу пам’яток культурної спадщини.
Автор світлини Олександр Рижков (Oleksandr Ryzhkov). Фото датоване 12 січня 2022 року.
7—8 квітня організатори міжнародного конкурсу оголосили рейтинг із 25 найкращих світлин, і українська культурна спадщина представлена роботою світлиною з видом на червоний корпус КНУ ім. Тараса Шевченка — головного та найстарішого корпусу університету, творіння видатного архітектора Вікентія Беретті та символа української фундаментальної університетської освіти.
«Це був досить гарний, але холодний час перед заходом сонця. Батарея швидко розряджалася, а пальці замерзали. Я встиг зробити лише кілька знімків… Я хотів поділитися красою своєї країни. Я хочу, щоб увесь світ побачив, як тут гарно», — поділився історією створення світлини Олександр Рижков.
«Відкритий план фотографії робить її дуже вражаючою, рівень різкості, симетрія та робота з кольором, що ідеально підкреслює червону будівлю посеред порожнього та засніженого міста», — прокоментувало журі міжнародного етапу.
Як прокоментувала прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна», членкиня організаційного комітету «Вікі любить пам’ятки» Ольга Мілянович, до цього Україна вже потрапляла до топ-3 міжнародного конкурсу.
У 2014 році світлина Костянтина Брижниченка із зображенням Святогірського монастиря (Донецька область) посіла 1-ше місце; у 2021 році панорама блакитної кімнати у палаці Самчики (Хмельницька область), авторства Сергія Зиська посіла 3-тє місце.
«Нам як організаторам дуже приємно, що світлина із українського етапу отримала міжнародне визнання. Ми дуже сподіваємося, що 2025 року ще більше учасників та учасниць візьмуть участь, адже українська культурна спадщина тепер постійно під загрозою російських ракет та дронів, тож нам потрібно і привертати увагу світової громадськості, і документувати наші пам’ятки», — поділилася Ольга Мілянович,
Світлина також перемогла в українському етапі, повний список переможців української частини стане відомим у квітні—травні. Ця робота стала переможцем у номінації «Найкраще фото Києва 2024 року» в українській частині конкурсу, і це вперше фото КНУ перемагає у Києві.
Серед інших пам’яток у попередні роки конкурсу українське журі відзначало: музей просто неба в Пирогові, Трапезний собор Антонія і Феодосія Печерських, будинок із химерами, Андріївська церква, костел Святого Миколая, ансамбль забудови Замкової гори та Андріївського узвозу та пам’ятник Володимиру Великому.
У списку пам’яток Києва 4048 об’єктів культурної спадщини, з них 3622 (89%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 65 учасників та учасниць завантажили 2512 фото 419 пам’яток міста (фото 8 пам’яток завантажено вперше). За увесь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 776 осіб.
Перелік переможців міжнародного етапу доступний за посиланням.

Перше місце посіла світлина Донатаса Дабравольскаса, на якій закарбована 38-метрова статуя Христа-Спасителя у Ріо-де-Жанейро.
«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — це найбільший у світі міжнародний фотоконкурс нерухомих пам’яток, у якому Україна бере участь з 2012 року. Протягом конкурсного періоду, який тривав із вересня по жовтень 2024 року, понад 4500 учасників завантажили близько 240 тисяч світлин пам’яток із 56 країн. Ці роботи завантажені під вільною ліцензією на Вікісховище і їх можна використовувати для ілюстрування статей у Вікіпедії.
Джерело: «Вечірній Київ»