Роберт Френсіс Прево: перший Папа з США

9 Травня 2025 11:41

 

8 травня 2025 року Католицька Церква увійшла в новий історичний етап — 267-м Папою Римським було обрано американського кардинала Роберта Френсіса Прево, який узяв ім’я Лев XIV. Це вперше за історію Апостольської Столиці понтифіком став громадянин США, а також представник ордену августинців.

Ресурс Комерсант український надав зібрану інформацію про нового Папу Римського.

Шлях до Ватикану

Роберт Прево народився 14 вересня 1955 року в Чикаго в багатонаціональній родині — серед його предків були французи, іспанці та італійці. У 1977 році він вступив до новіціату ордену святого Августина, а через п’ять років прийняв священицьке рукоположення. Здобувши докторський ступінь з канонічного права у Папському університеті святого Томи Аквінського, він вирушив на місії до Перу.

У Перу він провів понад десятиліття: був настоятелем, викладав у семінарії, займався душпастирською та судовою роботою, згодом став єпископом Чиклайо. У 2023 році Папа Франциск призначив його префектом Дикастерії у справах єпископів — однієї з ключових структур Ватикану, яка відповідає за призначення єпископів у світі.

Обрання Папою і місія Льва XIV

Після смерті Папи Франциска 21 квітня 2025 року Прево був обраний на конклаві вже на четвертому голосуванні. Його підтримали як кардинали з країн Глобального Півдня, так і з Європи — завдяки його місіонерському досвіду, дипломатичним навичкам і вірності реформам Франциска.

Вибравши ім’я Лев XIV, Прево водночас віддав шану Леву XIII — понтифіку, відомому своєю соціальною доктриною.

Про що говорив Папа Римський Лев XIV у своїй першій промові

У першому зверненні він наголосив на важливості миру, єдності та боротьби з бідністю:

Церква має бути голосом маргіналізованих і мостом між культурами, — зазначив він.

Новообраний Папа Римський також сказав наступне:

Це перше привітання воскреслого Христа, доброго пастиря, який віддав своє життя заради Бога. Звертаюся до всіх країн, до всіх народів: нехай буде між вами мир. Воскресший Христос приніс світ усім, він походить від Бога, який усіх нас любить безумовною любов’ю. Ми чуємо відважний голос Папи Франциска, який благословив Рим і цілий світ.

Лев XIV у першому зверненні також закликав віруючих не боятися, об’єднатися з Богом та побудувати мости діалогу для миру.

Хто привітав Папу Римського Льва XIV з обранням

Зауважимо, що президент США Дональд Трамп уже привітав Роберта Френсіса Прево з обранням на пост Папи Римського. Американський лідер заявив, що це велика честь для США й він чекає на зустріч з понтифіком.

Також це зробив президент України Володимир Зеленський.

Щиро вітаю Папу Римського Льва XIV з обранням на престол святого Петра й початком понтифікату. Україна високо цінує послідовну позицію Святого Престолу щодо дотримання міжнародного права, засудження військової агресії Російської Федерації проти України та захисту прав невинних цивільних громадян, — сказав Зеленський.

Він побажав Його Святості Льву XIV мудрості, натхнення, духовних і фізичних сил у виконанні його високої місії.

Виклики нового понтифікату

Перед новим Папою стоїть низка серйозних викликів: від повернення довіри до Церкви на тлі скандалів і кризи покликань — до посилення ролі мирян, жінок у церковному житті та діалогу з іншими релігіями. Очікується, що Лев XIV продовжить курс Франциска, однак робитиме акцент на оновленні внутрішніх механізмів управління Церквою та прозорості рішень.

Також у фокусі його уваги — питання соціальної справедливості, екології, цифрової етики та глобальної бідності. Як Папа з Північної Америки, він символізує відкритість Церкви до нових контекстів, до змішаних і багатонаціональних спільнот, до викликів нового світу.

Таким чином, Папа Лев XIV стає не просто релігійним лідером, а фігурою, здатною формувати глобальний порядок денний у сфері моралі, миру та гуманності. Його понтифікат вже називають епохою діалогу, гідності та відновлення довіри.