11 квітня у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилася виставка “Оксанина лялька”. Показують ляльки-мотанки львівської майстрині Оксани Смереки-Малик.
“Для цієї виставки зробила повністю нову колекцію. Цієї зими, які всі українці, була паралізована і не могла нічого робити. До останнього моменту не була певна, що ця виставка відбудеться. Але Бог поміг і я досить швидко її зробила”, – розповіла Оксана Смерека-Малик кореспонденту Gazeta.ua.
“В основі кожної ляльки – натуральна бавовна або льон. Для оздоби використовую не лише натуральні, а й синтетичні тканини. Зараз вони бувають просто фантастичними і від них важко відмовитися”, – додала вона.
Майстриня працює директором художнього ліцею при Львівській академії мистецтв. Окрім ляльок, займається писанкою і пише поезію. Ляльки почала робити навесні 2010 року.
“Лежала з переломом і мусила чимось зайнятися. За три місяці у гіпсі зробила свою першу колекцію. А у серпні 2010 року показала її у музеї Івана Гончара”, – розповіла вона.
“Всі ляльки хочуть бути вродливими. Намагаюся кожну із своїх ляльок доводити до такого стану. Закінчую роботу лише тоді, коли все у ній мені подобається”, – додала майстриня.
Свої ляльки Оксана Смерека-Малик не вважає оберегами.
“Ніколи не скажу: “Візьміть мою ляльку. Вона принесе у ваш дім щастя”. Вважаю, що називати свої ляльки “оберегами” — комерційний фарс. Щоб робити обереги, треба володіти якимись іншими знаннями”, – сказала жінка.
“Одна лялька в середньому коштує 200 гривень. Це для мене не бізнес, хоча люблю, щоб мої ляльки самі себе годували. Радію, коли після виставки кілька моїх ляльок продається. Тоді зможу сказати чоловікові: “Я поїхала на виставку і мені це окупилося”, – додала Оксана Смерека-Малик.