У “Софії Київській” виявили давній вівтар

5 листопадаа 2021 15:00

У Національному заповіднику “Софія Київська” виявили давній вівтар. Також археологам вдалося знайти монети віком 500-700 років та фрески із тваринами.

Найцікавішою знахідкою археологи називають вівтар для літургійної служби. Він був розташований збоку від п’яти головних симетричних вівтарів.

До нового року планують відреставрувати мозаїчні зображення, композицію «Благовіщення» та фрески, датовані ХІ століттям.

Зараз розпочато реставрацію куполів Трапезної церкви (ХVІІІ ст.).

Водночас дослідники вивчають і фарбові шари, аби встановити, до яких періодів вони належать. За словами Остапчука, є припущення, що під мозаїкою збереглася поруйнована фреска.

«Це говорить про те, що якийсь період фреска існувала, а роботи з оздоблення храму мозаїкою могли виконуватись у кілька періодів. Можливо, з різницею навіть у сто років. Це все відкриті питання, на які в процесі реставраційних робіт реставратори разом із дослідниками намагатимуться відповісти», – уточнив завідувач науково-реставраційної майстерні.

Загалом до відновлювальних робіт у «Софії Київській» залучено четверо реставраторів монументального живопису.

Востаннє реставрація в такому обсязі здійснювалась у заповіднику майже 30 років тому.

Зараз у Соборі проведуть ремонт системи опалення та кондиціонування, а також поточний ремонт відмостки.

Реставрують і Бурсу з пристосуванням під музейний центр. Будівля Бурси зведена в 1763-1767 роках в стилі українського бароко за проєктом архітекторів Михайла Юрасова та Пилипа Лапова як корпус келій Софійського монастиря. Після закриття монастиря в 1786 році будівлю використовували як квартири для дзвонарів та духовенства, потім келії перебудували під митрополичі покої. В 1839 році будівлю перепланували для розміщення корпусу Києво-Софійського духовного училища, яке розташовувалось тут до 1919 року. Будівля включена до переліку пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Програма Мінкульту передбачає проєкт реставрації Дзвіниці Софійського собору, яка побудована в 1699-1706 роках коштом гетьмана Івана Мазепи. Споруду значно змінювали в 1744-1748 роках за проєктом архітектора Йогана Шеделя, а в 1851-1852 роках був надбудований четвертий ярус. Висота дзвіниці скаладає 76 метрів.

Софія Київська — визначна пам’ятка історії та архітектури України, розташована на Софійській площі міста Києва. Збудований у 1011–1018 київським князем Ярославом. На сьогоднішній день Національний заповідник “Софія Київсь­ка” — це музейний комплекс, який об’єднує 77 пам’яток архітектури.

Джерело: “Великий Київ”