11 квітня: це цікаво знати

11 Квітня 2022 09:31

Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів

Цей день в історії:

1597 — у Варшаві страчено козацького отамана Северина Наливайка.

1713 — укладенням Утрехтського миру завершується війна за спадок іспанської корони між Францією з одного боку та морськими державами Великою Британією та Нідерландами, а також Савойєю, Португалією та Прусією — з другого. За цим договором Велика Британія отримує Гібралтар.

1945 — радянською владою заарештовано митрополита Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого, єпископів Никиту Будку, Миколая Чарнецького, Григорія Хомишина та Івана Латишевського, а також ряд католицьких владик. Тривалий час після арешту доля митрополита була невідомою і лише в середині 1946 року оголосили що митрополит звинувачений у «ворожій діяльності проти УРСР, співпраці з німецькими окупантами» за що був засуджений на 8 років ув’язнення. Під тиском репресій греко-католицького духовенства було здійснено «самоліквідацію» УГКЦ.

1945 — Різня в Березці, винищення українського населення села Березка, здійснене польськими підрозділами Армії Крайової, Батальйонів хлопських та селянами-поляками з навколишніх сіл.

1945 — Третя армія США визволила нацистський концтабір Бухенвальд, контроль над яким вже захопили повсталі на той час в’язні.

1992 — Президенти Росії та України призупинили дію указів про передачу Чорноморського флоту під юрисдикцію своїх країн. Почались тривалі російсько-українські переговори про статус флоту і його дислокацію

2008 — вперше за історію незалежної України було визначено 100 великих українців. Відбулося це з 21:35 у прямому ефірі телеканалу «Інтер»

2014  — проросійськими бойовиками захоплено місто Слов’янськ Донецької області

Народились:

1492 — Маргарита Наваррська, королева Наварри, одна з перших французьких письменниць. Уславилась збіркою новел «Гептамерон» — «Історія про щасливих коханців». Їй також належать збірки віршів «Зерцало грішної душі» і «Перлини принцес».

1755 — Джеймс Паркінсон, англійський лікар, його іменем названа відома хвороба.

1772 — Кінтана Мануель Хосе, іспанський прозаїк і поет, учасник Наполеонівських війн.

1869 — Ґустав Віґеланд, норвезький скульптор, автор скульптур у Парку Фрогнер в Осло.

1894 — Еміль Кіо, артист цирку, ілюзіоніст.

1908 — Ібука Масару, один із засновників японської компанії Sony.

1913 — Володимир Хоткевич, український вчений-фізик, фахівець в області фізики низьких температур, педагог, професор, ректор Харківського державного університету. Син Гната Хоткевича.

1935 — Нікола Кабіббо, італійський фізик.

1944 — Джон Міліус, американський кіносценарист («Апокаліпсис сьогодні», «Конан-Варвар», «Червоний світанок»)

1953 — Ендрю Вайлс, американський математик, що довів велику теорему Ферма.

1958 — Ганна Гаврилець, українська композиторка, заслужений діяч мистецтв України.

1961 — Вінсент Галло, американський музикант, актор («Аризонська мрія», «Лос-Анджелес без карти», «Необхідне вбивство») і режисер («Баффало-66», «Бурий кролик»).

1964 — Войцех Плохарський, польський журналіст, автор, композитор, мандрівник.