Україна разом із партнерами готує проєкт резолюції про реєстр претензій і планує представити документ у Генасамблеї ООН в листопаді. Про це повідомляє The New Voice of Ukraine, англомовна версія сайту NV.ua.
Проєкт резолюції передбачає початок переговорів про створення реєстру вимог щодо відшкодування збитків, яких Росія завдала Україні своїм повномасштабним вторгненням.
Якщо резолюцію ухвалять, це допоможе розпочати переговори про репарації Україні та про те, як змусити Росію заплатити за збитки і руйнування.
Дипломат і голова 77-ї сесії Генасамблеї ООН Чаба Кьорьоші сказав NV, що репарації — це «кінець певного процесу», і щоб дійти до них, необхідно пройти довгий політичний, юридичний та економічний процес.
Кьорьоші уточнив, що остаточний проєкт резолюції ще не представили, але, за його словами, він спричинить бурхливі дебати в Генасамблеї. Його ухвалення ГА означатиме початок процесу. Проте навіть дипломати не знають, коли і як він розпочнеться, бо це вимагає певної правової бази, сильної політичної волі багатьох країн і фінансування.
«Потрібно багато зробити, щоб зібрати величезний реєстр претензій і переконатися, що всі вони є легітимними. І ми ще на тому етапі, коли проєкт резолюції на підході, але, наскільки я розумію, він не описує весь процес. Йдеться про те, щоб запустити процес», — сказав Кьорьоші.
Під час дебатів високого рівня Генасамблеї у вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль казав NV, що уряд хоче отримати близько 300−500 млрд доларів російських активів, заморожених у різних країнах, і використати кошти на відновлення України. Наразі законних підстав для передачі російських активів Україні немає.
«У воєнний і повоєнний час потрібно проводити швидке відновлення. Звичайно, за підрахунками партнерів і Світового банку, це коштуватиме сотні мільярдів доларів. Держава не візьме ці гроші зі своєї кишені з бюджету. І платники податків наших партнерів із США та Євросоюзу не повинні фінансувати відбудову», — сказав Шмигаль.
За словами глави Кабінету міністрів, Україна наполягає на тому, щоб за завдані збитки заплатила країна-агресор Росія.
Згідно зі звітом Київської школи економіки Росія заплатить, станом на вересень загальна сума прямого задокументованого збитку житловій та нежитловій нерухомості, а також іншій інфраструктурі перевищила $127 млрд. Найбільших збитків російські окупанти завдали житловому сектору — 50,5 млрд доларів. Порівняно з початком червня ця сума збільшилася на 11,2 млрд доларів.
За останніми даними, загалом було пошкоджено і зруйновано 135 800 приватних та багатоквартирних будинків, Росія зруйнувала або пошкодила 7,3% житлового фонду України. Крім житлових будинків, російські окупанти завдали збитків українській інфраструктурі на суму 35,3 млрд доларів.
У звіті Київської школи економіки йдеться лише про збитки на території, підконтрольній Україні. Раніше українська влада заявляла, що Росія завдала Україні збитків у розмірі 340 млрд доларів.
Джерело: “НВ”