XVIII Всеукраїнський конкурс молодих акторів імені Івана Франка через повномасштабну війну відбувся онлайн. 2023 року конкурс присвячений любові і коханню.
«Ми добре зрозуміли, як це ненавидіти, але й усвідомили, що значить любити. Про любов сказано і написано чимало, але не забагато. Тож нехай буде більше любові, більше кохання і більше ніжності цього року», — зазначили організатори з Національної спілки театральних діячів України.
Конкурс проводиться щороку з метою популяризації українського театрального мистецтва і української літератури (як сучасної, так і класичної), розвитку мистецтва художнього слова, підтримки обдарованої молоді та підвищення авторитету акторської професії. Він спрямований на заохочення акторів театрів і студентів вищих навчальних закладів культури та мистецтва до вдосконалення своїх професійних навичок.
У конкурсі мали право брати участь як професійні актори театрів та концертних організацій (до 35 років), так і студенти вищих навчальних закладів культури та мистецтв (від 15 років). Відповідно журі оцінювало учасників у двох категоріях: юніори (студенти) та професіонали.
Цьогоріч на конкурс подано 88 заявок. Це менше, ніж 2022-го (91 заявка) і 2021-го (141 заявка), але більше ніж 2020 року (75 заявка). Юніори виявилися більш активними — 63 заявки, а від професіоналів лише 21 заявка. І традиційно переважає жіноча аудиторія (59). Серед юніорів були представники 13 навчальних закладів, а найбільша кількість їх з КНУКіМ (12), КУК (12) та ХНУМ ім. І. Котляревського (9).
Що обирали і хто оцінював
Лідерство серед авторів посів Сергій Жадан (7 виконавців обрали його твори). Друге місце по популярності розділили між собою Іван Франко, Леся Українка, Ліна Костенко та Юрій Іздрик (по 6 виконавців). Одразу за ними — Василь Симоненко і Тетяна Власова (по 5 виконавців).
До складу цьогорічного журі увійшли 5 провідних і популярних акторів театру та кіно: Леся Самаєва (кіноакторка, телеведуча, акторка Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, заслужена артистка України), Дмитро Олійник (актор київських театрів «Золоті ворота» та Драми і комедії на лівому березі Дніпра, кіноактор), Віталій Ажнов (актор Національного драматичного театру імені Івана Франка, кіноактор, викладач сценічної мови), Марина Кошкіна (акторка Національного драматичного театру імені Івана Франка, кіноакторка), Надія Левченко (акторка Івано-Франківського театру ім. Івана Франка, кіноакторка).
Лауреати конкурсу імені Івана Франка 2023
Серед юніорів І премію журі віддало Наталі Телли (Київський університет культури, 76 балів). Наталя прочитала твір Дениса Мандзюка «Завів коханку»:
ІІ премію отримала Валерія Миргородська (Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого, 44 бали). Валерія прочитала вірш Михайля Семенка «П’єро кохає».
Серед професіоналів І премію отримала Марія Стопник (Творче об’єднання «Amæntes», 66 балів). Марія прочитала композицію з віршів Юрія Іздрика.
Коли почалася повномасштабна війна, Марія якраз закінчувала 4-й курс Національного університету театру, кіно і телебачення. Деякі студенти з її курсу знайшли можливість поїхати в Литву, а саме в Клайпеду. І там по академічній мобільності вони закінчували навчання.У Литві студенти заснували творче об’єднання «Амантес». За її словами, зараз усі повертаються з Литви в Україну та хочуть продовжувати роботу свого об’єднання.
ІІ премію здобув актор Максим Самчик (Київський академічний театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра, 60 балів). Максим прочитав твір Андрія Любки «Ти прокинешся зранку і скажеш».
Спеціальною премією від Віталія Ажнова «за неординарність» відзначений Ярослав Семьонов, студент Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, за виконання вірша Юрія Іздрика «Жовтаве світло астрономів місяця…».
За результатами глядацького голосування перемогу здобула студентка Київського університету культури Тетяна Ворошиловська. Вона прочитала поезію Сергія Жадана «Тому що ніколи тебе не вирвеш».
Джерело: «Вечірній Київ»