Арбітражний трибунал в Гаазі почав слухання за позовом України до росії від 2016 року у справі про порушення морського права у Чорному і Азовському морях, а також у Керченській протоці. І судячи з вступного слова представника України, цей процес стане репетицією Гаазького трибуналу за воєнні злочини рф.
Слухання почалися 23 вересня і триватимуть до 5 жовтня у закритому форматі, за винятком виступів сторін на початку та наприкінці суду, уточнили в МЗС України.
Чому морський позов України 2016 року стає репетицією Гаазького трибуналу
вирішив дати тези вступного слова Антона Кориневича, агента України у Арбітражному трибуналі, посла з особливих доручень МЗС: вони демонструють, що Україна намагатиметься довести всі військові злочини росії у майбутньому Гаазькому трибуналі.
«Коли Україна подала позов у цій справі в 2016 році, неповага росії до міжнародного права вже була очевидною. росія почала будувати так званий «Керченський міст». Вона почала переслідувати судна під іноземним прапором. Вона захопила бурові установки під прапором України. Вона привласнила дорогоцінну підводну культурну спадщину. росія також незаконно окупувала Крим і розширила свою агресію на інші регіони України», – звернувся до суду Антон Кориневич.
Він підкреслив, що сьогодні росія «кричуще нехтує» міжнародним правом. Країна-агресор завдає бомбардувань, ракетних обстрілів і атак безпілотників «на українські міста та села, на пологові будинки, школи та портову інфраструктуру в Одесі – критично важливому для експорту зерна порті».
«Повномасштабне вторгнення та звірства росії починаючи з лютого 2022 року розглядатимуться в рамках інших відповідних формах. Але ці два випадки порушень – незаконне повномасштабне вторгнення росії та порушення росією ЮНКЛОС в Азовському, Чорному морях і Керченській протоці – мають щось фундаментально спільне. Обидва випадки відображають зневагу росії до міжнародного права, її намагання повернутися до часів Радянського Союзу, ба навіть до часів Російської імперії», – підкреслив представник України.
Кориневич нагадав, що у 2003 році росія вже намагалась порушити територіальну цілісність України, будуючи дамбу у Керченській протоці від Тамані до українського острова Тузла.
Посол МЗС з особливих доручень вважає, що «саме росія намагатиметься відвернути увагу Трибуналу від своєї протиправної поведінки перед повномасштабним вторгненням у лютому 2022 року».
Він прогнозує, що росія «буде говорити про «зміну обставин»; про новий «територіальний спір» щодо узбережжя Азовського моря».
“Коли ви чуєте про нібито «зміну обставин» у Маріуполі, вам треба розуміти, що це означає облогу росією цього портового міста з півмільйонним населенням. Протягом двох місяців, трьох тижнів та п’ятьох днів росія знищила 90% житлових будинків Маріуполя і вбила тисячі людей.
Коли ви чуєте про нібито «територіальний спір» на сході та півдні України, вам треба розуміти, що цей «спір» побудований на жорстокості: різанині в Бучі, тортурах у незліченний кількості міст від Харкова до Херсона, незаконній депортації понад 20 тис. дітей, знищенні енергетичної та опалювальної інфраструктури в розпал зими.
На морі цей нібито «спір» – це блокада експорту зерна, спрямована здебільшого не проти українців, а проти тих, хто споживає наші експортовані продукти харчування та сільськогосподарську продукцію».
Кориневич нагадав, що росія побудувала міст через Керченську протоку і направляла озброєних прикордонників перевіряти понад 1600 суден, які прямували до України. Судна, що йшли до українських портів на Азові, затримували в середньому на 40 годин, тоді як судна, які прямували до російських портів перевіряли по 3 години.
В аргументах для суду росія іменує всі 37,6 тис. кв. км Азову своїми внутрішніми водами, мовляв, Конвенція ООН з морського права 1982 року (ЮНКЛОС) тут не діє.
Представник України впевнений, що Арбітраж не повинен визнавати внутрішніми водами росії Азовське море, територія якого в 20 разів більша за внутрішні води будь якої іншої держави.
Що відомо про «морський» позов України проти росії
До початку розгляду знадобилось сім років. Як повідомили в постійній палаті трибуналу, саме у вересні 2016-го Україна надіслала позов проти рф відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року (ЮНКЛОС) щодо порушення своїх суверенних прав в акваторії Чорного і Азовського морей та Керченській протоці.
Українську делегацію очолює посол з особливих доручень МЗС Антон Кориневич, а також адвокати вашингтонської компанії Covington & Burling. До червня 2020 року інтереси України представляла заступниця голови МЗС Лана Зеркаль, до 2023 року – Євгеній Єнін як заступник міністра зовнішніх справ.
Делегацію рф наразі очолює посол рф в Нідерландах Владімір Тарабрін, посол з особливих доручень МЗС рф Геннадій Кузьмін. Наразі у рф виключно російські адвокати. Як зазначено на сайті арбітражу, радники росії із американської та британської юридичних фірм припинили участь у справі у березні 2022-го.
Джерело: The Page