Що чекає на чоловіків, які “сховалися” від мобілізації за кордоном

12 листопадаа 2024 17:42

Попри загальну мобілізацію, яка діє в Україні, певні категорії чоловіків все ще можуть тимчасово залишати країну. Однак деякі з них вирішують не повертатися, сподіваючись «перечекати» мобілізацію за кордоном. Адвокат Руслан Ткаченко пояснює, які ризики це може нести для таких громадян.

За його словами, під час воєнного стану право на тимчасовий виїзд за кордон можуть мати чоловіки, які мають відповідні дозволи від:

  • військових або правоохоронних органів;
  • військової адміністрації;
  • медичних закладів;
  • організацій, що займаються доставкою або отриманням гуманітарної допомоги.

Такі дозволи на перебування за межами України видаються не більше ніж на 30 днів. Якщо цей термін завершився, а чоловік не повернувся, дозвіл автоматично скасовується відповідною адміністрацією або Міністерством інфраструктури. Однак за нинішніми правилами, жодних адміністративних чи кримінальних покарань за це не передбачено.

Адвокат зазначає, що ця постанова Кабміну не є законом, тож вона не має сили для притягнення до відповідальності. Проте якщо військова повістка буде надіслана поштою, вона вважається врученою навіть за відсутності особи в країні. Це означає, що громадянину, який не з’явився на мобілізацію, можуть нараховувати штрафи за порушення військового обліку.

Якщо чоловік вже пройшов військово-лікарську комісію, визнаний придатним до служби та виїхав за кордон, його можуть сповістити про мобілізацію через бойову повістку. У такому випадку ухилення від військової служби вже є підставою для кримінальної відповідальності.

Джерело: “Експерт”