2 квітня 2025 року Державна екологічна інспекція України у партнерстві з Базельським інститутом управління провела важливий воркшоп, присвячений дослідженню корупційних ризиків у ключових сферах діяльності Інспекції. Цей захід став результатом співпраці між двома інституціями та був організований на прохання Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Воркшоп проводився з метою дослідити контекст здійснення Державною екологічною інспекцією функцій державного нагляду та контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, ідентифікувати корупційні ризики, притаманні цим функціям, та визначити потенціал для розробки ефективних заходів для їх мінімізації з урахуванням очікуваних реформ.
Учасниками воркшопу стали працівники центрального апарату Державної екологічної інспекції, державні інспектори та уповноважені особи з питань запобігання та виявлення корупції територіальних органів, Дмитро Хівренко, старший юрист (Legal Expert) проєкту Програми розвитку ООН «Зменшення ризиків довгострокових екологічних катастроф в Україні через створення Координаційного центру з оцінки екологічної шкоди».
Учасники воркшопу набули практичних навичок у застосовуванні одного із методів оцінювання корупційних ризиків – групового експертного обговорення – для дослідження бізнес-процесів у ключових функціях інституції та ідентифікації корупційних ризиків. За допомогою інтерактивного підходу, який передбачав активну залученість та дискусію учасників під час розв’язання практичних задач, в ході воркшопу учасники крок за кроком ідентифікували корупційні ризики та визначили, які практичні заходи можуть сприяти їх мінімізації.
Під час воркшопу були досліджені такі 4 функцій Державної екологічної інспекції:
- здійснення заходів державного нагляду (контролю) – планових та позапланових перевірок – в порядку, передбаченому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
- здійснення державного контролю в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення;
- здійснення фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2023 № 783;
- здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади.
Результати цього воркшопу стануть основою для розробки нової антикорупційної програми Держекоінспекції та послужать орієнтиром для Базельського інституту управління у подальшій підтримці реформ у сфері охорони навколишнього природного середовища в Україні.
Держекоінспекція висловлює вдячність Базельському інституту управління за співпрацю та експертну підтримку.