
Акція на підтримку військовополонених біля станції Либідська. Київ, 6 липня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Щонедільна акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти відбулася 6 липня, у Києві. Кілька сотень їхніх рідних з прапорами бригад, банерами та світлинами бійців зібралися біля станції метро “Либідська”.
Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного.
Що відомо про обміни військовополоненими
2 червня 2025 року під час переговорів у Стамбулі представники України та Росії домовились про обмін у форматі 1000 на 1000. Додатково Україна та РФ домовились обміняти ще 200 на 200 військовополонених. Також сторони домовились про репатріацію 6 000 тіл загиблих військових з кожної сторони.
9 червня Україна та Росія провели перший етап обміну полоненими, про який домовлялись у Стамбулі 2 червня. Тоді додому повернули військових до 25 років.
10 червня сторони провели другий етап обміну, під час якого обмінялися тяжкопораненими і тяжкохворими військовополоненими. Наступний етап відбувся 12 червня, а ще один — 14 червня.
Протягом шести днів в межах домовленостей повернули 6057 тіл. 16 червня у Координаційному штабі повідомили, що репатріаційна частина Стамбульських домовленостей завершена.
19 та 20 червня Україна та РФ провели 2 етапи обміну полоненими в межах домовленостей під час другого раунду переговорів у Стамбулі 2 червня. Кількість військових, які повернули, не називають з причин триваючого процесу обміну полоненими.
26 червня Україна та Росія провели ще один етап обміну військовополоненими. До України повернулись військові Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби. Більшість із них були в полоні з 2022 року.
4 липня відбувся черговий етап обміну військовополоненими в рамках цих домовленостей. Наймолодшому звільненому захиснику виповнилося 20 років. Найстаршому — 59 років. Окрім солдатів та сержантів вдалося також звільнити й офіцерів.
Особливість цього обміну в тому, що вдалося повернути захисників, яких Росія засудила на тривалі терміни ув’язнення, повідомив омбудсман Дмитро Лубінець. Переважна більшість звільнених потрапила в полон у 2022 році. Додому повертаюся й військові, які вважалися зниклими безвісти.
Станом на лютий 2025-го в реєстрі осіб зниклих безвісти за особливих обставин офіційно безвісти зниклими зазначені майже 63 тисяч цивільних і військових. Зі слів уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, близько 40% повернутих з полону вважалися зниклими безвісти.
10 лютого стало відомо, що співробітники російської Федеральної служби виконання покарань (ФСІН) мали доручення від керівництва катувати українських військовополонених через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
Медійна ініціатива за права людини повідомляє про 140 місць утримання у полоні українських військових та цивільних громадян як на території Росії, так і на тимчасово окупованих територіях України.