Країни Південно-Східної Європи підтримали вступ України до ЄС та НАТО

14 Липня 2025 12:22

Учасники саміту в Хорватії. Фото: t.me/Ukraine_MFA

 

Україна обов’язково стане членом Європейського Союзу і НАТО, заявив президент Фінляндії в інтерв’ю виданню The Sydney Morning Herald. Путін зазнав невдачі за всіма показниками, переконаний Александр Стубб. А повномасштабне вторгнення Росії в Україну стало найбільшою тактичною і стратегічною помилкою у сучасній історії. Думку президента Фінляндії поділяють і держави Південно-Східної Європи. Про це учасники форуму в хорватському Дубровнику заявили в спільному комюніке, розповідає FREEДOM.

За підсумками другої міністерської зустрічі Україна — Південно-Східна Європа глави зовнішньополітичних відомств країн Південно-Східної Європи заявили: вони підтримують вступ України до НАТО. На переговорах міністри закордонних справ 13 європейських держав обговорили виклики, з якими зіткнувся Київ після початку повномасштабного вторгнення російської армії. У підсумковому комюніке вони засудили війну, розв’язану Росією проти України. І наголосили: членство в НАТО — ключова гарантія безпеки Києва.

“Ми підтримуємо Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО, і вітали б запрошення Україні вступити в НАТО, коли союзники погодяться і будуть виконані умови. Членство в НАТО залишається найкращим економічно ефективним варіантом безпеки для України. Ні Росія, ні будь-яка інша держава, яка не є членом НАТО, не має права вето на розширення Альянсу. Ми повністю підтримуємо право України обирати власні механізми безпеки та вирішувати своє майбутнє, вільне від зовнішнього втручання”, — зі спільного комюніке учасників другої міністерської зустрічі Україна — Південно-Східна Європа на сайті МЗС України.

В українському МЗС зазначили: країни-учасниці саміту не тільки підтримали вступ України до НАТО, але й підтвердили готовність сприяти її інтеграції до Європейського Союзу. Крім того, вони закликали посилити тиск на Москву. Південно-Східна Європа зайняла чітку позицію в питанні притягнення російських військових злочинців до відповідальності та необхідності якнайшвидшого встановлення всеосяжного, справедливого і стійкого миру в Україні.

“Якщо ми говоримо про Україну, ми також говоримо і про нашу спільну безпеку. Українська безпека, трансатлантична безпека — вони неподільні. Тому насамперед нам потрібно зупинити цю війну і домогтися беззастережного припинення вогню”, — заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Членство України в НАТО — в інтересах самого Альянсу, вважають аналітики. Тепер це завдання не на віддалену перспективу, а реальна стратегічна мета. І підготовка до її реалізації йде вже зараз, до того ж з обох сторін.

“Очевидно, що український досвід надзвичайно важливий для НАТО. І вже стратегічні документи Альянсу та Європейського Союзу говорять про те, що вони розглядають Україну як частину екології безпеки Європейського континенту. Тому і допомога у військовому плані, і створення спільних програм і підприємств для виробництва зброї, все це — інвестиції у майбутню безпеку”, — зазначив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

У тому, що Київ вступить до Північноатлантичного альянсу, не сумнівається президент Фінляндії Александр Стубб. В інтерв’ю австралійському виданню The Sydney Morning Herald він заявив: Путін намагався розколоти Альянс і дестабілізувати Європейський Союз, але домігся зворотного: НАТО стало сильнішим і підійшло впритул до російських кордонів, а ЄС демонструє згуртованість. На думку Стубба, Кремль програв по всіх ключових напрямках, які позначив для себе російський диктатор.

“Я б сказав, що це найбільша тактична і стратегічна помилка в сучасній історії, тому що він поставив перед собою завдання умиротворити Україну — вона стане членом Європейського Союзу і, зрештою, НАТО. Він поставив перед собою завдання розформувати НАТО — він щойно подвоїв кордон з НАТО через Фінляндію. Він мав намір зруйнувати трансатлантичне партнерство — тепер ми разом збільшуємо витрати на оборону до 5% ВВП”, — заявив президент Фінляндії Александр Стубб в інтерв’ю виданню The Sydney Morning Herald.

Стратегія НАТО залишається незмінною з Вашингтонського саміту у липні 2024 року. У підсумковій декларації саміту держави-члени Північноатлантичного альянсу заявили про незворотний шлях України до членства в блоці. Через рік на саміті в Гаазі генеральний секретар НАТО Марк Рютте наголосив: зараз йде будівництво мосту між Києвом і Альянсом.

Джерело: UA|TV