Враховуючи значну роль державної податкової служби України у забезпеченні реалізації податкової політики держави, Президент України 24 жовтня 2005 року підписав Указ № 1506/2005 «Про День працівника державної податкової служби України», згідно з яким професійне свято податківців в Україні відзначається щорічно 2 липня.
За радянських часів податкова адміністрація як окрема служба не існувала. Роль податків у формуванні бюджету була досить незначною. При цьому, адміністрування податків було зосереджено не в Києві, як столиці України, а в Москві. Останній чинник мав істотний вплив на відсутність в Україні податкових традицій і кваліфікованих податкових кадрів.
Податкова служба фактично була створена згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР від 12 квітня 1990 р. «Про створення державної податкової служби в Українській РСР», відповідно до якого створення державної податкової служби слід було завершити до 1 липня 1990 р. Податкова служба України була створена як підрозділ Міністерства фінансів.
Указом від 22 серпня 1996 року № 760/96 на базі Головної державної податкової інспекції України, державних податкових інспекцій в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, які ліквідували, утворена Державна податкова адміністрація України та відповідні державні податкові адміністрації, які діють і в даний час. У складі органів державної податкової служби є спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями – податкова міліція. Створення ДПА України в 1996 р. було продовженням побудови дієвої системи контролю за дотриманням податкового законодавства.
Стратегічною метою податкової політики є створення в Україні стабільної податкової системи, яка б забезпечила достатній обсяг надходжень платежів до бюджетів усіх рівнів, ефективне функціонування економіки держави, справедливий підхід до оподаткування всіх категорій платників податків, а також створення умов для подальшої інтеграції України у світове співтовариство.