«Як у жовтні дерева в листі, то буде пізня зима»
З народних спостережень
Восени – у період храмових свят — наші предки починали готувати священні напої. Їх приносили у жертву богам, ними користувалися під час ворожіння на майбутній врожайний рік і, що найголовніше, вважалося, що, лише скуштувавши такого напою, людина отримувала незвичайну силу і могутність богів.
Найдавнішими напоями наших предків учені вважають напої з назвами сома та сура. Сома визначалася як напій богів, а сура – людей. «Ми випили соми, ми стали безсмертними, ми досягли світла, ми знайшли Богів» – співається в одному зі священних гімнів. Саме оп’яніння сомою доводило жерців та богомольців до екстазу, під час якого мали відкриватися таємниці божественної мудрості. За різними дослідженнями,сому готували з вересу, гірської рути, грибів молочаю, чи-то коноплі. Зібрані рослини замочували у воді, товкли у ступі або вичавлювали з них сік. Потім, процідивши, змішували з водою, свіжим або кислим молоком, додавали ячмінного зерна і давали перебродити на сонці. Пізніше ритуальні напої почали готуватися з меду.
У народі 10 жовтня вшановували Саву-бджільника. Цього дня найповажніші люди закуповували у пасічників мед, розводили його водою і варили на повільному вогні. Потім ситу зливали у дерев’яні бочки, додавали трохи хмелю і ставили до льоху для бродіння. Нерідко на місяці, а то й — роки. Вся ж інша робота, що не стосувалася бджолиного господарства на Саву-бджільника, заборонялася, бо вона була не на користь.
За церковним календарем 10 жовтня вшановують мученика Каллістрата, преподобного Савватія Соловецького, священномучеників Петра — митрополита Крутицького, апостолів Марка, Аристарха і Зіну, мученицю Єпіхарію та преподобного Ігнатія.
Іменинниками 10 жовтня є:
Гнат, Калістрат, Марко, Зінаїда та Аристарх.
Ім’я Гнат бере початок від латинського слова «ігнатус» – невідомий. Чоловіки з цим ім’ям на вигляд прості і щирі, однак насправді вони можуть здивувати друга нахабством та шантажем. Товариші недолюблюють його за жадібність, лінощі та постійне бажання керувати. Вчителі поважають за ерудицію. Гнат часто закохується, але дуже ревнивий, тому інколи може навіть вдаватися до насильства.
10 жовтня народились:
1889 — Михайло Драй-Хмара, український поет-неокласик, літературознавець, перекладач, поліглот (знав 19 мов).
«Дерзайте, лебеді: з неволі, з небуття веде вас у світи ясне сузір’я Ліри, де пінить океан кипучого життя…» (Михайло Драй-Хмара)
Події 10 жовтня:
1666 — правобережні полковники вибрали Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України.
1918 — РНК Радянської Росії ухвалила Декрет про запровадження нової орфографії.
1932 — у Запоріжжі запустили ДніпроГЕС ім. Леніна.
1932 — у Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР провели ядерну реакцію з розщеплення атомного ядра літію.
1943 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про заснування ордена Богдана Хмельницького I, II та III ступенів.
1948 — запущено першу радянську керовану балістичну ракету далекої дії Р-1, створену під керівництвом Сергія Корольова.
1963 рік – набув чинності Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі та під водою.
10 жовтня святкують:
- День працівників стандартизації та метрології
- Всесвітній день психічного здоров’я
Чи знаєте ви, що:
- Всі фрази Гідрометцентру про дощ мають конкретний зміст. Наприклад, при фразі «короткочасний дощ» мається на увазі, що тривалість дощу буде не більше 3 годин. Фраза «очікується дощ» означає тривалість дощу не менш півдоби. Фраза «без істотних опадів» зовсім не означає, що дощу не буде. Це значить, що дощ випаде не більше 0,3 літра на квадратний метр.
- Дощ став причиною появи прогнозів погоди по радіо. Коли американський власник радіостанції потрапив під дощ, він заснував нову рубрику прогнозу погоди, яка розповідала про дощ кілька разів на добу.
- У XVII столітті у Великобританії був прийнятий закон про дощ, за яким за неправильне пророкування дощу синоптика страчували.
- Приблизно одна людина на кожні сто мільйонів, страждає алергією на дощ. Будь-який вплив води на шкіру викликає почервоніння, набряки, а від потрапляння під дощ такі люди навіть можуть померти.
- У Сан-Франциско метеостанція повідомляє про дощ зі ступенем ймовірності, наприклад, 4/6. Просто 10 місцевих метеорологів голосують про те, чи буде дощ чи ні, а результат оголошують слухачам в такому от «відносному» вигляді.