Не дивно, що для багатьох (не лише в світі, але і у нас, в Україні)трипільська культура, або Кукутені культура представляє собою суцільну загадку, хоча і вважається однією з найдавніших землеробських культур світу. Адже вона була винайдена відносно недавно, мало досліджена, і викликає більше протиріч, суперечок і запитань, ніж може існувати відповідей на них. Спробуємо довести, що не лише римлянам та грекам можна пишатися здобутками, якими славилися їх пращури, не лише на їх території відбувалися значні для всесвітньої історії події. Українська земля також може повідати багато цікавого про розвиток цивілізації на її території, починаючи з 5400–2700 років до н.е.
Загадки трипільської культури
Трипільська цивілізація, за думкою українських вчених, вважається одним із найбільш ранніх центрів розвитку людей на нашій планеті. Вперше сліди трипільної культури винайшов археолог з Києва Вікентій Хвойка у 1893 році. Спочатку розкопки велись у Києві, на вул. Кирилівській. Через три роки масштабні знахідки були знайдені неподалік від села Трипілля на Київщині, яке і дало назву цій культурі. Точно походження трипільської культури невідомо: раніше вона вважалася культурою давніх аріїв чи слов’ян. Сьогодні вчені роблять висновки про те, що культура не є індоєвропейського походження, але чітко якого саме — невідомо. Трипільська культура дивно схожа з культурою Егейських островів, на підставі чого деякі експерти стверджують, що колись землі від Криту до Дніпра були однією територією з культурологічної і етнічної точки зору. Трипільці — це умовна назва, що об’єднує різні племена, етноси і родові поселення, які протягом двох тисяч років збагатили трипільську культуру своєю мовою, знаннями, технологіями, звичаями і віруваннями.
Вважається, що основним заняттям трипільців було землеробство, що і не дивно, зважаючи на родючі чорноземні землі, вирощування зернових і овочів та фруктів. Цікаво, що перші вишневі дерева на території України культивувати почали саме трипільці. Вчені стверджують, що продуктів харчування трипільці виробляли набагато більше, ніж їм було потрібно, що створило необхідність організації, можливо, першого у світі експорту іншим племенам і цивілізаціям того часу. Скотарство, ткацтво, ремесла, обробка металів тут також процвітали. Окремої уваги заслуговує гончарна справа. По якості матеріалу і розпису трипільське гончарне виробництво не мало рівних у Європі, про що свідчать знахідки, знайдені під час археологічних розкопок. У кожній трипільській оселі вчені знаходять цілий арсенал керамічних витворів мистецтва. Здебільшого це посуд, що тисячі років знаходився під шаром землі, статуетки, прикраси, що навіть сьогодні вражають орнаментами, які не втратили яскравості своїх кольорів. Посуд був відмінної якості із найтонкішої кераміки з віртуозними орнаментами і візерунками, виконаними різнокольоровою фарбою. Орнаменти просто досконалі, містять дивну символіку і знаки. Можливо вже тоді трипільці зверталися такими чином за допомогою до богів. Деякі вчені припускають, що саме трипільська культура дала поштовх виникненню античної кераміки, яка виникла в 2000 роках до н.е.
Цікаво, що в усьому світі освоєння бронзи відносять в середньому до 3 тисячоліття до нашої ери. Вироби із бронзи, знайдені в Трипіллі, датуються 5 тисячоліттям до н.е. і мають відмінну якість обробки, технологія якої явно відрізнялася від технології наступних поколінь. Цим же періодом вчені датують найталановитіший здобуток усіх часів і народів: створення першого в світі колеса, що вже у ті роки часто відображається на керамічних фігурках трипільців.
Трипільці жили хуторами максимум на 15 сімей, а також величезними поселеннями людей від 150 до 450 гектарів, що представляє собою унікальне явище для тих часів. Це були прообрази сучасних міст і навіть міст-держав, яких до IV тисячоліття не було навіть в Єгипті чи Месопотамії. Цілком ймовірно, що трипільціволоділи технологіями утримання, управління і облаштування таких величезних міст. Дивує те, що всі міста мали однаковий план забудови: вулиці розташовувалися кільцями, будинки дуже щільно будувалися один до одного, створюючи таку собі фортецю. Відстань між кільцями становила рівно сто метрів. Центр міста прикрашав збудований храм. І ще одне диво – строк існування таких трипільських міст – рівно 70 років, після чого вони гинули у вогнищі з невідомих причин.
Житла трипільців були не простими хатинами давніх людей, а справжніми будинками із глини та дерева.Трипільці навіть дбали про внутрішнє оздоблення своїх будівель, прикрашаючи стіни білим або червоним кольорами і орнаментами. Хоча трипільська культура вважається втраченою, але відображення трипільських орнаментів і символів ми знаходимо на посуді і на прикрасах наступних поколінь скіфської і грецької цивілізацій, на вишиванках сучасних українців, в традиціях землеробства і скотарства, обрядах і віруваннях.
На особливу увагу заслуговує тема релігії в Трипіллі. Знайдені в трипільських поселеннях фігурки свідчать про те, що їх жителі поклонялися богині-матері як символу материнства і родючості землі, бику як символу багатства, змії як символу спритності і голубу як символу неба. Майже на всіх орнаментах, присутніх на кераміці, зустрічаються зображення сонця, хреста, хвиль, кругів, що наближує їх уявлення до вірувань більш пізніх слов’ян, кельтів, скіфів і древніх греків. Але — час дивувати східні народи — при всій цій схожості у трипільців також вперше в історії зустрічається відомий китайський символ «інь і янь»!!!
Скоріш за все, населення Трипілля не було войовничим. Тут знайдені лише кілька десятків одиниць зброї у вигляді луків і наконечників стріл на все поселення! Очевидно, що ворогів у них в ті часи теж не було…
Також не відомо, що саме поклало край цій культурі. Вчені припускають, що це було викликанокліматичними змінами, які примусили трипільців шукати нових земель для поселення. Іншою теорією є те, що трипільська культура була поглинута і асимільована сусідньою Ямною культурою. Це сталося близько 3500–3000 до н.е…
Вчені сперечаються щодо того, якою була мова у трипільців, і чи вплинула вона на сучасну українську мову? Чи існує щось спільного між українцями і трипільцями в їх менталітеті? Ми не дослідники, не знаємо. Може, ви зможете відповісти на це запитання, провівши свої власні дослідження прямо зараз, приїхавши до України, відвідавши Трипілля, прослухавши і поспілкувавшись з вченими з цього приводу?
В Україні існує приватний історико-археологічний музей “Прадавня Аратта – Україна” в с. Трипілля. В музеї можна побачити матеріальні автентичні речі трипільської культури, предмети побуту і знаряддя праці часів трипільської культури, які дають уявлення про тогочасну культуру, реконструйовану трипільську хату, збільшені трипільські жіночі статуетки і навіть предмети 19 сторіччя, на прикладі яких можна продивитись вплив трипільської культури на народне мистецтво України.
Також матеріали, вироби трипільської культури можна побачити в Археологічному музеї Інституту НАН України в Києві, в Київському обласному археологічному музеї в Трипіллі, в музеї трипільської культури в місті Ржищів, в Національному історико-етнографічному заповіднику в місті Переяслав-Хмельницький, в Національному музеї історії України в Києві.
Щорічно поблизу села Трипілля в селі Балико-Щучинка (80 км від Києва, 40 км від села Трипілля по Обухівській трасі) проходить міжнародний еко-культурний фестиваль «Трипільське коло», один з найбільших подібних фестивалів в Україні. Гостей фестивалю чекають різноманітні концерти, як відомих українських зірок, так і аматорських колективів з усього світу, мистецькі майданчики, вогняне шоу (фаєр-шоу), ярмарок, трипільське містечко, квести, розваги, школа танців, кінотеатр, ігрові майданчики і ще багато, багато цікавого. Для проживання можна взяти в оренду намет, спальник та карімат, або ж зупинитись в одному з готелів Канева чи Ржищіва. Квитки можна придбати заздалегідь або прямо біля входу на фестиваль. Вартість квитків від 30 грн. за дитячий, від 90 грн. за дорослий квиток на один день.
Київський обласний археологічний музей в селі Трипілля — с. Трипілля, вул. Героїв Трипілля, 12. тел. 8-04472-33-2-99., працює з 9 до 17 години у будні і з 9 до 16 години у вихідні дні.
Вартість квитків: від 2 до 5 грн, екскурсії від 25 грн.
Відвідати приватний історико-археологічний музей «Прадавня Аратта – Україна» в с. Трипілля ви можете за адресою: Київська область, с. Трипілля, вул.. Риболовецька, 1, тел.: +38 (044) 520 96 25, з 10 до 18 години, вихідний – понеділок.
Їхати до Трипілля приблизно 40 км від Києва, автошляхом Р19, або маршрутними автобусами з Києва.