Фотографії загиблих солдатів і їх біографії розмістять на огорожі Михайлівського собору
У столиці на стінах, огороджуючих Михайлівський Золотоверхий Собор, вже в квітні з”явиться “Стіна пам”яті”. Її створять з кольорових фотографій і короткої біографії героїв, загиблих в боях на Сході: їх зараз налічується, за різними даними, понад дві тисячі чоловік.
“Інформацію про кожного загиблого ми ретельно перевіряємо. Уточнюємо, де, коли і за яких обставин загинула людина. Адже не кожен військовослужбовець, який був у зоні бойових дій, потрапить на цю стіну – лише ті, хто загинули саме на цій території під час боїв. Наприклад, люди, померлі на громадянці внаслідок тривалої хвороби, в результаті ДТП або вчинення суїциду, в цей перелік не потраплять. А адже, на жаль, таких смертей у нас налічується кілька сотень”, – розповів “Сегодня” заступник директора з наукової роботи Національного військово-історичного музею України Ярослав Тинченко.
На паркані святині. Такий вигляд буде мати одна зі стін Михайлівського собору вже у квітні
За його словами, дані музею трохи розходяться з офіційними числом загиблих (за даними Міноборони, 1541 осіб станом на 2.03.2015): останні не враховують зниклих безвісти військових, які ще або не поховані, або їх документи знаходяться на стадії обробки або оформлення. Також, за участі музею, запущений інтернет-проект “Книга пам”яті загиблих” – memorybook.org.ua, де збираються всі дані про загиблих (1655 осіб станом на 25.01.2015 року).
Такі Стіни пам”яті в Києві вже існують: на будівлі online casino Національного військово-історичного музею, а також на підпірній стіні Андріївської церкви, де розміщені імена та фото 800 загиблих. Але в цих місцях можна побачити лише банери, – а на стінах, огороджувальних Михайлівського, планують встановити пластикові таблички.
“Є попередня домовленість про використання під цей проект 13 стін Михайлівського собору. На кожній з них можна розмістити близько 300 фото. Після благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета видрукувані пластини з даними про героїв розмістимо на стінах собору. Постараємося зробити це максимально обережно – щоб не пошкодити історичні стіни навколо собору. Всі ці роботи проводитимуться за рахунок музею”, – зазначив Тинченко.
Надалі буде розглянуто питання про створення Стіни пам”яті загиблих за єдність України – в граніті чи іншому камені, наприклад – у вигляді розкритих книг. Для цього фахівці вже навіть вулицю визначили: Пилипа Орлика.
“Це сторінки нашої історії”
Таким нововведенням в центрі міста раді і жителі столиці, і священнослужителі, і чиновники Мінкультури. “Якщо все буде зроблено культурно і за церковними канонами, то ми підтримуємо таку ініціативу”, – розповів завсектору держреєстру нерухомих пам”яток архітектури Мінкультури Яків Діхтяр.
Стіна на Андріївському узвозі. Фото: С. Ніколаєв
Фахівці ж вважають створення подібної Стіни життєво необхідним. “Вшанувати імена всіх, хто загинув на Сході, дуже важливо – адже це сумні сторінки нашої історії, на яких будуть виховуватись наступні покоління українців. І приклади загиблих героїв, які захищали незалежність держави, – це те, на чому формується сама держава. Також дуже важливо, щоб в Україні іменами цих героїв були названі вулиці, їм встановили пам”ятники і меморіальні дошки”, – говорить директор Українського інституту національної пам”яті Володимир В”ятрович. Він зазначив: подібні Стіни пам”яті повинні бути доступні людям на постійній основі, а не експонуватися тимчасово.