У Києві відновлять скандальну садибу Міхельсона

12 Липня 2015 15:12
kiev-ukr.segodnya.ua

kiev-ukr.segodnya.ua

8 липня в Будинку Міхельсона відбулася чергова арт-зустріч, на якій були представлені перші учасники конкурсу “Майбутнє минулого” на кращу ідею відновлення скандальної старовинної садиби Міхельсона на Пушкінській. На зустрічі гості та організатори дискутували, як зберегти історичний вигляд міста і створити гармонію між минулим, сьогоденням і майбутнім.

Конкурс проводиться нинішнім власником садиби – однієї з девелоперських компанією. Він розпочався 19 травня і триватиме до 9 вересня 2015-го. Важливою умовою конкурсу є реставрація всіх чотирьох будівель садиби, а також будівництво нового житлового будинку не вище 27 м в глибині комплексу. Головний приз за перше місце становить 100 тис. грн, а інші чотири місця – по 25 тис. грн.

Нагадаємо, що знаменитий ансамбль з чотирьох будинків (два триповерхові фасадних будівлі та два флігелі), створений в 1896 році найбагатшим киянином-меценатом Фрідріхом Густавовичем Міхельсоном, стоїть пусткою і розвалюється вже близько двадцяти років. У середині 90-х років ХХ століття через брак грошей столична влада не змогла повністю реалізувати програму реконструкції будівель по вул. Пушкінській від №31 до №39 (відновили тільки два будинки – №31 і №33). Тоді ж на виручку прийшла приватна компанія, якій райрада передав будинку Міхельсона, а разом з ними і дитячий садок, розташований на цій території. З 2010 року садибу викупила ще одна компанія. Але протягом цих років реалізувати проекти реставрації власникам не вдавалося. За їх словами, Київрада, Генпрокуратура, Управління освіти та інші міська влада постійно подають в суд на приватників і хочуть передати будівлю в комунальну власність.

На цей момент в конкурсі бере участь вісім архітектурних бюро, подано близько десяти заявок і вже є два повноцінних проекту. Серед зацікавлених осіб є і іноземні архітектори.

В цілому, і девелопери, і архітектори сходяться на думці, що треба орієнтуватися на європейський досвід – відроджувати двори і позбавлятися від спальних районів з висотними монстрами. З садиби Міхельсона хочуть зробити оазис в центрі міста, повністю прибрати асфальт і насадити зелень.Також є ідеї підземній парковці на задньому дворі і незвичайного дитячого садка по японському прикладу, який буде без стін і з внутрішнім двориком. На перших поверхах будинків планується розмістити арт-центри, культурні посольства, а на верхніх – житлові квартири. Надбудувати думають ще два поверхи.

Всього в комплексі планують побудувати близько сотні квартир загальною площею 15 тис. кв. м. Зараз площа житла на території садиби становить майже 12 тис. кв. м. Однак, ідею конкурсу, як і весь проект реставрації садиби Міхельсона, оскаржують жителі кварталу. Вони переживають, що через спорудження підземного паркінгу може обвалитися земля, і їхні будинки теж постраждають. Правда, в компанії, яка викупила садибу, запевняють, що інвестор ніколи б не взявся за справу, якщо б знав, що ґрунтові води або ще щось можуть завалити всю будівництво. Всі нюанси завчасно багато разів перевіряються.

Цікаво, що зараз гостра полеміка ведеться не тільки навколо садиби Міхельсона, але і навколо самого Міхельсона. Нещодавно була знайдена могила мецената: надгробний камінь з відламаний хрестом був буквально викинутий за огорожу з того місця, де було поховання. Тут же, за огорожею, знаходиться і могила сина Міхельсона, який пішов з життя трохи раніше батька. Було складено прохання на відновлення могили. Зараз туди вже водять екскурсії. Так, особистість Міхельсона відроджується з попелу. Сподіваємося, що і садиба прославленого мецената незабаром постане в кращому світлі.

Джерело: Сегодня