Сьогодні в Національному музеї історії України відкривається унікальна виставка “Володимир Хреститель – Великий князь Київський”, приурочена до 1000-річчя з дня смерті великого князя. Кияни та гості міста зможуть побачити унікальні експонати, що розповідають про життя князя Володимира Святославича і його часу. Це близько 250 оригінальних речей з фондів Нацмузею історії України та Інституту археології (ІА) НАНУ.
Зокрема, ІА надав колекцію матеріалів з новітнім дослідженням фундаментів Десятинної церкви та прилеглої до неї території, проведених Архітектурно-археологічною експедицією Інституту археології НАНУ в 2005-2011 років: будівельні матеріали, фрагменти підлоги, деталі архітектурного декору, уламки фресок.
ВОЛОДИМИР І КИЇВ. З ім’ям легендарного князя в столиці пов’язано багато місць. У Києві є: Володимирський собор, Володимирська вулиця, узвіз, Володимирська гірка, навіть Володимирський ринок, а пам’ятник князю Володимиру ось вже десятки років височіє над Дніпром. До речі, в експозиції киянам покажуть незатверджений макет пам’ятника князю Володимиру. Він не сподобався церковникам, оскільки князь був зображений на ньому дуже войовничим: у військових обладунках, з мечем, стоячи на повалених язичницьких ідолах. У підсумку переміг мирний пам’ятник, яким ми можемо милуватися досі.
ЗБРОЯ ТА МОНЕТИ. У музеї буде представлено дуже багато речей, які, можливо, бачив сам князь або носили його піддані. “Відвідувачі зможуть побачити унікальні речі, які експонуються вперше, їм більше тисячі років. Це давня зброя, прикраси, побутові вироби скандинавського походження Х століття.
Також представлені предмети ранньохристиянського культу IV-VII ст.: культові речі сирійського та візантійського походження, численні хрести давньоруського часу. Відвідувачі зможуть побачити залишки золотої тасьми з розкопок Десятинної церкви, златник і срібники Володимира з тризубом, сучасні монети, ордени, медалі із зображенням князя Володимира”, – розповіла “Сегодня” заввідділом найдавнішої історії Марина Стрельник.
Доповнюють експозицію цікаві фото, картографічний та ілюстративний матеріал, листівки, твори образотворчого мистецтва.
Плінфи із тризубом. Також можна побачити унікальні знахідки археологів, виявлені на місці Десятинної церкви. “Археологи виявили різні періоди ремонту цього храму, але на жаль, досі незрозуміло, як саме він виглядав. Відвідувачі побачать дві унікальні фрески Десятинного храму, а також плінфу (цегла) з тризубом – княжий символ. На виставці їх буде представлено 5 штук. З них будували храми. До речі, Десятинну церкву зводили грецькі будівельники, яких привіз до Києва князь Володимир”, – розповідають нам в музеї. Там додають, що відвідувачі зможуть вивчити еволюцію тризуба – від найбільш ранніх до сучасних.
За вхід – 10 гривень
Виставка, присвячена пам’яті ровноапостольного князя Володимира, працюватиме в Національному музеї історії України майже до кінця літа – до дня Незалежності України (24 серпня). Поринути в давнину і дізнатися багато цікавого можна, заплативши за вхід на виставку 10 гривень, додаткові послуги екскурсовода обійдуться в 15 гривень. До речі, після огляду експозиції поряд з музеєм можна детально оглянути фундаменти Десятинної церкви.