3 жовтня у народі почали вшановувати Дениса:спостерігали за погодою і визначали напрямок вітру

3 Жовтня 2015 12:21
1812.org.ua

1812.org.ua

«Ожиною терпкою пахне ліс,
на пагорбі замріялась яглиця…
Так хочеться щокою притулиться до стану заворожених беріз.
Відчути лоскіт свіжої кори,
з берізоньками разом помовчати…
В неспокої щасливі, мов дівчата,
вони чекають шлюбної пори»
Дмитро Луценко

3 жовтня за дохристиянським календарем наші пращури відзначали осіннє свято Місяця. У цей час зазвичай відбувалося настаттє. Тобто, з’являвся молодий Місяць-молодик. І за його грою визначали, якою буде погода наступного місяця та взимку.

В уявленні давніх українців Місяць був вродливим парубком. Однак, як і всі красені, непостійним у стосунках з жінками. Спочатку він кохав Сонце, прекрасну панну у золотих шатах, однак минула лише перша їхня весна і він вже закохався у Зорю. Тоді Сонце своїм золотим мечем розрубало Місяць навпіл. От так Місяць і став щербатим.

У християнські часи 3 жовтня у народі почали вшановувати Дениса. Цього дня спостерігали за погодою і визначали напрямок вітру. Адже напрямок вітру в кожному з місяців осені визначає різну погоду. Наприклад, якщо у вересні східний вітер приносив ясні та теплі дні, то вже у жовтні він обіцяє хоч і сонячну, однак прохолодну погоду. Тож, якщо 3 жовтня вітер буде західним — це віщує дощі.

За церковним календарем 3 жовтня православна церква вшановує мучеників Чернігівського Михаїла та Федора, великомучеників Євстафія Плакиду та преподобного і благовірного князя Олега.

Іменинниками 3 жовтня є:

Агапій, Євстафій, Олег, Михайло, Федор, Феопістія.

Ім’я Олег має скандинавське походження і означає «священний». У дитинстві Олег легко піддається чужому впливу і може швидко засвоїти погані звички. У школі хлопчики з цим ім’ям вчаться добре. Мають схильність до точних наук та самоаналізу. Дорослі Олеги важко знаходять спільну мову з оточуючими, оскільки здебільшого не можуть перемогти у собі відчуття зверхності. Ідеалом жінки для Олега є його мама. І тому, обираючи дружину, у першу чергу, він шукає в обраниці мамині риси характеру. Якщо дружина не зможе зрозуміти ці тонкощі, то між подружжям, зазвичай, установлюються ввічливі стосунки без проявів сильних почуттів. У стосунках з дітьми Олегам не вистачає терпіння.

3 жовтня народились:

1852 — Киріяк Костанді, український художник-передвижник. Автор картин «У хворого друга», «В люди», пейзажів, портретів. Серед учнів К.Констанді – М.Греков, А.Шовкуненко.

1881 — Михайло Возняк, український літературознавець і фольклорист. Автор багатьох наукових праць, присвячених життю і творчості українських письменників, українського фольклору й театру, «Історії української літератури» в 3 томах.

1879 — Володимир Дорошенко, український бібліограф, літературознавець, перекладач, критик. «Князем української бібліографії» називали його сучасники.

Події 3 жовтня:

1812 — У Криму закладений Нікітський ботанічний сад.
1863 — Президент США А.Лінкольн оголосив кожен останній четвер листопада Днем подяки.
1917 — У Чигирині розпочався Всеукраїнський зїзд козацтва, під час якого затвердили статут організації й обрали її Генеральну раду на чолі з Павлом Скоропадським.
1925 — Відкрили Харківський державний театр опери та балету.
1973 — у Києві відкритий пам’ятник поетесі Лесі Українці.
1993 — У Москві розстріляно танками будівлю Думи (Білий дім).
2003 — філософ, доцент кафедри культури ЛНУ ім. Івана Франка Станіслав Шендрик вчинив акт самоспалення на знак протесту проти незаконного продажу міською владою земельної ділянки, яка належала йому згідно із судовим рішенням.

Чи знаєте ви, що:

Про Місяць.
Веселку можуть утворювати не лише сонячні промені, але й місячні. Щоправда, шанс побачити місячну веселку людина має лише в двох місцях на планеті — біля водоспаду Вікторія у Кентуккі (США) та на Гаваях. І до всього нічна райдуга людині здається білою, бо вона в кілька тисяч разів блідіше, ніж звичайна. Зафіксувати всі барви може лише професійна фототехніка.

Перші карти Місяця виготовив у 1609 році Томас Харріот.

Найбільший місячний кратер, видимий із Землі, називається Бейлі, або “поле загибелі”. Він має площу приблизно в 26 тис. квадратних миль.

Місяць легший за Землю у 80 разів.

«Рідна країна»