У Мінсоцполітики визнали, що станом на вересень 2015 р. безробіття в Україні досягло найвищого рівня за весь період незалежності. У нас не можуть працевлаштуватися 23 % молоді. У країні зростає рівень прихованого безробіття, збільшується заборгованість по виплаті зарплати, — пишуть «Вечерние вести».
За даними Держстату, рівень безробіття в країні становить 9 % від загальної кількості працездатного населення.
«Але це тільки ті, хто офіційно отримав статус безробітного в службі зайнятості, — пояснює виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук. — Однак цей статус отримати не так просто: офіційну незайнятість тримають на певному рівні, щоб не виплачувати грошові допомоги. Та й на біржу звертаються далеко не всі».
Зараз у країні, як на початку 1990-х, зростає приховане безробіття, коли формально трудові відносини з працедавцем зберігаються, але зайнятість фактично відсутня. Так, співробітники державного і приватного секторів змушені погоджуватися на адміністративну відпустку, роботу в режимі скороченого робочого дня.
«Людей можуть переводити на мінімальну зарплату. Або вони можуть просто числитися, щоб продовжувати трудовий стаж», — зазначив Дмитро Боярчук.
Не секрет, що багатьом співробітникам виплачують зарплату «в конвертах», хоча вони вважаються зайнятими в офіційному секторі. Так, за заявами Мінфіну, ринок тіньової заробітної плати в Україні становить 200 млрд гривень на рік.
Враховуючи ці фактори, зазначає науковий співробітник Інституту соціології НАН України Олександр Вишняк, реальне безробіття в Україні перевищує офіційні показники в два рази і сягає 15–18 %.