Як харчуватися взимку: 7 правил

19 листопадаа 2015 11:17

26

Так само, як на зміну осені приходить зима, так і наш організм з настанням холодів переходить на «енергозберігальний» режим. Допомогти йому в цьому можна, правильно вибравши зимове харчування.

Потрібно перебудувати свій раціон і дотримуватись «зимових» правил харчування. Фото: izum.ua

Хоча осінь і зима слідують одна за одною, але в кожен із цих сезонів харчування має свої особливості. Про те, яким має бути харчування восени, ми розповіли раніше.

Стосовно зими (з 22 листопада по 21 січня), то в цей період в їжі повинен переважати солоний смак (як основний), гострий — доповнювальний, допускаються гіркий і кислий, небажаний — солодкий.

Взимку найбільш активні нирки та сечостатева система. В цей сезон можна дозволити собі солоні продукти, які допоможуть ниркам добре працювати. Однак слід пам’ятати, що солоні продукти — це не сіль, яка, навпаки, шкодить: погано виводиться з організму й викликає каменеутворення в нирках.

З настанням холодів і зменшенням світлового дня у багатьох з’являється пригнічений настрій, стан сонливості та постійне бажання що-небудь перекусити — дуже поширені «симптоми зими». Це відбувається в результаті уповільнення обміну речовин і зменшення вироблення серотоніну — гормону позитивного настрою.

Щоб виправити це, потрібно перебудувати свій раціон і дотримуватись «зимових» правил харчування.

1. Білкова їжа допоможе захистити організм від інфекцій. Чергуйте прийом продуктів, що містять білки тваринного (птиця, м’ясо, риба, сир, яйця, сир) і рослинного походження (горох, квасоля, соя). Кілька разів на тиждень робіть собі рибні дні.

2. Сезонні овочі: морква, капуста буряк, ріпчаста цибуля, картопля — містять багато вітамінів.

3. Злаки: цільнозернові каші, хліб необхідні нашому організму як «повільні вуглеводи», що здатні поступово віддавати енергію. Якщо у вас є схильність до набору зайвої ваги, вживайте вуглеводи в першій половині дня.

4. Вітаміни як ніколи необхідні взимку, вони керують нашим настроєм і самопочуттям.

Вітамін D. Влітку, коли шкіра отримує достатню кількість ультрафіолету, організм не відчуває нестачі у вітаміні D. У зимовий час недолік цього вітаміну допоможуть заповнити молочні продукти (яйця) і печінка тріски.

Вітамін E — сильний антиоксидант, захищає шкіру від зимової негоди. Міститься в горіхах (волоський, фундук, кеш’ю), соняшниковій, оливковій та соєвій олії.

Вітамін А підтримує імунну систему, нормалізує обмін речовин. Вітамін А — жиророзчинний, для його засвоєння, в їжу необхідно додавати олію. Найбільше вітаміну А міститься у моркві.

Хоча осінь і зима слідують одна за одною, але в кожен із цих сезонів харчування має свої особливості. Фото: Brian Gomsak/Getty Images

5. Замість солодощів — сухофрукти. Цукор і солодощі на його основі дуже несприятливі в зимовий час. Вживаючи їх, з організму йдуть вітаміни і мінерали, зокрема, селен і цинк. Замініть солодощі сухофруктами та медом, які зміцнять ваш імунітет, поліпшать травлення, додадуть бадьорості та життєвої енергії.

6. Приправи в зимовому раціоні: перець, аджика, часник, кардамон, коріандр, гвоздика, імбир — ці приправи мають «зігрівальну» властивість і якнайкраще підходять для приготування їжі цього сезону.

7. Пийте достатньо води. На перший погляд здається, що влітку наш організм потребує більшої кількості рідини, ніж взимку. Однак, насправді, в зимовий час організм повинен отримувати не менше 1–1,5 л води (залежно від вашої ваги). До цього об’єму не входять всі інші напої, такі як чай, компот тощо, які ви випиваєте протягом дня.

Не забувайте про те, що в будь-який час року потрібно залишатися фізично активним. Помірна фізична активність покращує обмін речовин, додає енергії.

Вам також може бути цікава стаття «Як визначити якість споживаної води?».