10 фактів про Національну оперу України

24 листопадаа 2015 15:25

6

1. Приміщення попереднього театру в 1886 році згоріло до тла під час пожежі. Після чого був відкритий конкурс проектів, і на світ з’явилася та Опера, яку ми знаємо нині.

2. Нова будівля була побудована за проектом архітектора Петербурзького Шретера. Однак сам Шретер не дожив всього лише кілька місяців до урочистого відкриття.

3. Над центральним входом Київської опери парять дві крилаті жінки, що підтримують картуш з вензелем. Вони символізують духів-покровителів театру.

4. У день урочистого відкриття популярна в той час газета Киянин написала наступне: «Зовнішній вигляд театру украй непривабливий: негарна споруда сидить посеред площі, немов величезна незграбна черепаха. Враження ще більш псує неприваблива обробка будівлі … Декоративна прикраса залу для глядачів відрізняється простотою і бідністю ».

5. Знаковим місяцем для театру є вересень: 15 вересня 1901 року його відкрили, 1 вересня 1911 року в ньому був убитий прем’єр-міністр Царської Росії Петро Столипін, а у вересні 1941 року німці почали вивозити з його підвалів вибухівку, заховану НКВД, що могло б стати фатальною подією.

6. Великий реформатор Петро Столипін приїхав до Києва в компанії імператора Миколи II в серпні 1911 року на відкриття пам’ятника Олександру II (він стояв на Царській, тепер Європейській площі, поки не був демонтований в 1920 р.). У Оперу він з імператором прийшов на Казку про царя Салтана. Вбивця Дмитро Богров підійшов до Столипіна під час одного з антрактів і двічі вистрілив – один раз влучив у руку, другий раз в печінку. Через чотири дні він помер у лікарні в Києві, похований на території Києво-Печерської Лаври.

7. Перша реставрація опери відбулася через 80 років з дня її відкриття – Шретер будував на славу.

8. Загальна площа сцени Київської опери становить 824 кв. В оркестровій ямі можуть поміститися 100 музикантів. А зал здатний прийняти близько 1650 глядачів.

9. Спочатку фасад будівлі прикрашали бюсти російських композиторів, які в 30-х порахували буржуазними і демонтували.

10. Під час ВВВ в опері ставили Вагнера на мові оригіналу, проте паралельно велася підпільна діяльність. Одним з її лідерів була тодішня солістка театру Раїса Окіпна, що складалася в комуністичній групі Івана Кудрі, разом з яким надалі була заарештована і убита.