Робота опублікована в журналі BMJ, передає Еспресо.TV.
Фільми жахів справді можуть призводити до зростання вмісту в крові коагулюючих чинників, що у процесі переходить до утворення тромбів.
Вчені показали кілька фільмів жахів 24 добровольцям. 14 осіб з них дивилися спочатку фільм жахів, а потім нейтральне навчальне відео, а у решти порядок перегляду був зворотнім.
Проміжки між фільмами становили мінімум тиждень, кожен з фільмів тривав близько півтори години. Перед і після перегляду вчені відбирали у добровольців зразки крові, які потім аналізувалися на наявність в них компонентів системи згортання крові: фактора згортання крові VIII, Д-димера, комплексу тромбін-антитромбін і фрагмента прототромбіна 1 + 2.
Очікувано, фільми жахів здалися всім глядачам страшніше, ніж навчальні відео. При цьому дослідники відзначили коливання значень фактора згортання крові VIII від типу відео: у 12 осіб рівень цього фактора зростав після фільмів жахів (після перегляду навчальних відео це відбувалося тільки у трьох осіб) та знижуватись навчальних відео (у 18 осіб). Рівень інших білків системи згортання крові не змінювався – тобто ризику патологічного утворення тромбів при перегляді фільмів жахів все-таки не було.
З точки зору обсягу даних і статистики роботу складно назвати солідної, але її результати добре узгоджуються з попередніми дослідженнями.
Кілька попередніх статей пов’язують почуття страху і тривоги із зростанням концентрації в крові коагулюючих факторів: тіло готується до можливого поранення і підвищує згортання крові для мінімізації крововтрати.