Сьогодні, 19 березня, спливає відведений 30-денний термін на створення нової парламентської коаліції: у лютому після невдалого голосування за відставку уряду Яценюка, з коаліції «Європейська Україна» у ВРУ вийшли фракції «Самопоміч» і «Батьківщина». Проте, ні розпуску Парламенту, ні переформатування коаліційної більшості не буде – формальна коаліція продовжує своє існування, зазначає політичний експерт Олександр Федоренко.
«Коаліція де-факто розпалася, де-юре – існує. Фактично коаліція, яка була утворена в листопаді 2014р та включала 5 фракцій, складаючи конституційну більшість у ВРУ, продовжує своє існування попри юридичний вихід з неї двох фракцій та формальний вихід у вересні 2015 р. фракції Радикальної партії. Адже «хитромудрий» вихід радикалів з коаліції, без дотримання ними необхідних регламентних норм, дозволив нардепам не хвилюватися щодо можливого розпуску», – говорить експерт.
За словами експерта, керівництво Верховної Ради заявило, що у парламенті є 237 підписів учасників коаліції, які не відкликані. Юридично, це вказує на наявність коаліції, хоча і з меншою чисельністю присутніх в ній депутатів.
«Президент, який відповідно до Конституції, має право розпустити Верховну Раду якщо в ній протягом 30 днів не буде сформовано коаліцію, не піде на вимушений розпуск завдяки Радикальній партії. Фракція Ляшка виступила в ролі «золотої» картки, не оформивши свого часу вихід з коаліції, але заявивши про опозиційність до влади. Відтак, сьогодні ми маємо парламент, який по суті є опозиційним до Президента держави й Кабміну. З 421 народного депутата Ради тільки 216 депутатів (фракція “Блок Петра Порошенко” – 135 народних депутатів, фракція “Народний фронт” – 81) підтримують провладний курс », – зазначає Олександр Федоренко.
Нагадаємо, 18 лютого спікер парламенту Володимир Гройсман оголосив на засіданні ВР про вихід фракції “Батьківщина” (19 депутатів), а 19 лютого Гройсман оголосив про офіційний вихід з коаліції фракції “Самопоміч” (26 депутатів).
Лідер фракції “Радикальної партії” Олег Ляшко заявив про вихід з парламентської коаліції 1 вересня 2015 року, однак парламентарі від цієї фракції свої підписи з коаліційної заяви не відкликали.
Коаліція Європейська Україна була заснована 27 листопада 2014 року. До 1 вересня 2015 року в ній перебували 302 депутати. На 18 лютого 2016 в коаліції було 262 нардепи.
16 лютого Порошенко пообіцяв розпустити Раду.. тільки в крайньому випадку.