Відірватися від стандартної схеми «відпустка–поїздка–турагентство» тільки на перший погляд складно. Насправді після першої самостійної подорожі ви більше не захочете зв’язувати себе узами банальних маршрутів і нудних екскурсій. Для тих, хто вперше планує вирушити підкорювати світ самостійно або просто хоче скоротити бюджет чергової поїздки, Голос українською підготував добірку тревел-хаків.
Вибір дат поїздки
Перше, що вам доведеться вирішити, — це час майбутньої поїздки. З цим краще визначитися дуже заздалегідь: за півроку, наприклад, авіаквитки можна купити вдвічі дешевше. При цьому діапазон дат в ідеалі повинен бути великий, щоб можна було підібрати найбільш вигідні дати вильоту/прильоту.
Зрозуміло, все перераховане вище — це в ідеалі. Частіше зустрічаються інші варіанти — або ми зриваємося в останній момент, або конкретні дати продиктовані робочими моментами. У такому випадку доводиться відштовхуватися від напрямків та поточних цін на них.
Ще один секрет — краще вибирати дати не в пік сезону, коли квитки коштують в рази дорожче, а готелі переповнені. Навіть якщо трохи перенести поїздку або вибрати напрямок, де сезон триває довше, ніж звичайно, — можна добряче заощадити. Наприклад, мало хто знає, що в жовтні на Кіпрі ще дуже тепло і навіть можна купатися. При цьому відпочинок у цей час на кіпрських курортах обійдеться майже вдвічі дешевше, ніж влітку.
Вибір напрямку
Найскладнішим для тих, хто вперше збирається самостійно виїхати за кордон, є вибір міста, курорту та країни. Багато хто звик консультуватися з приводу всіх нюансів — сезон/несезон, погода, море, покриття пляжу, пам’ятки тощо — з турагентом.
На жаль, як показує практика, більшість турагентів у нас некомпетентні та, ясна річ, не мають енциклопедичних знань за всіма напрямами. Тому й виникають сумні ситуації з розряду «Очікування-Реальність», а від довгоочікуваного відпочинку залишається одне розчарування.
У цьому і є головна принадність самостійних подорожей — ви самі обираєте найбільш підходящий напрямок, аналізуючи всі його плюси та мінуси, самі розподіляєте час на огляд тих чи інших пам’яток, вільні міняти місце проживання під час поїздки. І навіть якщо залишитеся чимось незадоволені (скажімо, обідом у найближчому кафе) — зможете все виправити (на прикладі — не будучи прив’язаними до готельного ресторану і олінклюзиву).
Для економії радимо не зациклюватися на заїжджених і надпопулярних напрямках. Скажемо відверто, при розробці сервісу ми самі дізналися про стільки прекрасних місць, куди просто не доїжджають наші туристи! Крок вправо, крок вліво — і відкривається зовсім інша цінова політика. Тому не бійтеся експериментувати і розширювати горизонти.
Бюджет поїздки
Ще одне дуже важливе, але при цьому складне питання — планування бюджету поїздки. Найкраще відштовхуватися від наступних критеріїв:
Віза — її вартість і складність отримання. В безвізові країни легше зірватися і поїхати. І, як правило, це країни зі схожим порядком цін на харчування та проживання у порівнянні з нашим.
Авіаквитки — найбільш «вирішальний» критерій для більшості напрямків. Про те, як заощадити на авіаквитках, детальніше поговоримо нижче.
Проживання — готелі або апартаменти можна бронювати заздалегідь або шукати на місці щось дешевше. Для екскурсійних міст радимо шукати найбюджетніший варіант у центрі: в готелі сидіти точно не будете, але до основних визначних пам’яток повинно бути зручно добиратися. Для морських, гірських і екзотичних курортів більш важливий комфорт, а значить, і бюджет на готель значно зростає.
Харчування — якщо хочете заощадити на харчуванні під час поїздки, краще оселіться в апартаментах з кухнею і готуйте самостійно. Тип харчування також залежить від напрямку — в деяких країнах і окремих готелях все-таки є сенс брати «все включено», адже виходить дешево та смачно.
Інші витрати — обов’язково потрібно продумати такі дрібні витрати, як проїзд, вхідні квитки та сувеніри. Краще дізнатися всі ціни заздалегідь, щоб орієнтуватися. Наприклад, в азіатських країнах дуже часто з білошкірих туристів «здирають» по повній просто тому, що ті не розуміють, скільки що коштує насправді. Не дайте себе надурити.
У наших путівниках по містах і країнах прописані приблизні бюджети і є окремі статті про вартість авіаквитків, проживання та харчування. Користуйтеся ними, будь ласка, — ми намагалися зібрати актуальні ціни.
Відстеження цін на авіаквитки
Якщо вам пощастило і ви можете планувати самостійну подорож заздалегідь — чудово! Але навіть якщо відпустка вже на носі — завжди є можливість заощадити на авіаквитках, переглянувши варіанти від різних авіакомпаній.
Ще один спосіб заощадити на перельоті — літати не в основні, а у більш дрібні аеропорти. Якщо ви плануєте самостійну подорож Європою, наприклад, перегляньте різні пункти прильоту, знайдіть найвигідніший. Адже між усіма європейськими містами є налагоджене сполучення: за допомогою швидкісних потягів ви можете швидко та дешево дістатися практично з будь-якого пункту А в будь-який пункт В.
Екскурсійні маршрути
Звичайно, професійний гід зможе вас познайомити з містом і розповісти багато цікавинок. Але дуже часто групові екскурсії виглядають як «Галопом по Європах», тому краще влаштовувати індивідуальні тури або самостійно продумувати маршрут.
Джерело:Голос українською