Оранжево-червоні китиці ягід горобини прикрашають міський пейзаж навіть найпрохолоднішою зимою. З давніх-давен з плодів цього дерева готують настої та відвари, які допомагають тим в кого є проблеми з серцем, імунітетом і судинами.
З давніх-давен з горобини готують настої та відвари, які допомагають за проблем з серцем, імунітетом і судинами. Фото: Hanna Knutsson/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0
У перекладі з кельтської рід горобини Sorbus значить «терпкий», що говорить про смак плодів цього дерева. Терпкість і гіркота ягід зникають після морозів.
Сторіччя тому горобині приписували магічну силу, а з її плодів робили талісмани та оберги. Індіанці використовували ягоди горобини в їжу, а також готували з неї ліки від опіків і багатьох інших захворювань. Крім звичної нам, горобини звичайної з червоними плодами, існує також і чорноплідна горобина — аронія, яку довгий час вирощували виключно у декоративних цілях.
Але сьогодні ягоди червоноплідної та чорноплідної горобини цінують як у традиційній, так і офіційній медицині: багато їх властивостей підтверджені науковими дослідженнями.
Що містять ягоди горобини?
1. Вітаміни: А, В1, В2, В6, В9, С, РР, К, Е, Р. Ягоди горобини містять більше провітаміну А, ніж деякі сорти моркви. А вітаміну С в горобині більше, ніж у чорній смородині.
2. Макро- і мікроелементи: солі калію, натрію, магнію, кальцію.
3. Органічні кислоти та амінокислоти: бурштинова, сорбінова, лимонна, яблучна та ін. Сорбінова кислота має сильні бактерицидні властивості.
4. Дубильні і пектинові речовини.
5. Ефірні олії.
6. Цукри: фруктоза, сахароза, сорбоза, глюкоза.
7. Фітонциди, які згубно діють на стафілокок і сальмонелу.
Горобина особливо корисна за:
• гастриту зі зниженою кислотністю;
• хвороб нирок, печінки;
• атеросклерозу (особливо чорноплідна горобина);
• кровотечі;
• слабкого імунітету;
• недостатнього згортання крові;
• високого артеріальному тиску і рівня холестерину;
• цукрового діабету;
Вітаміну С в горобині більше, ніж у чорній смородині. Фото: Konstantin Malanchev/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0
• поганого обміну речовин;
• безсоння;
• дратівливості, для зміцнення нервової системи;
• розширених кровоносних судин на обличчі.
Ягоди горобини та аронії можна вживати як свіжими, так і замороженими або висушеними. З них готують чаї, настої, відвари. Ось деякі з відомих рецептів.
Лікарські рецепти застосування ягід горобини
1. За авітамінозу і загальній слабкості. Відвар з ягід горобини і шипшини: 25 г шипшини і 20 г сухих ягід горобини залити 2 склянками холодної води, довести до кипіння, проварити 10 хв. Дати настоятися в теплому місці 12 год. Приймати по 1/2 склянки 2—3 рази на день.
2. За гіпертонії (профілактика і лікування) використовують сік або свіжі ягоди чорної і червоної горобини. Щодня, 3 рази на день, з’їдати по 100 г ягід чи пити по 50 г соку. Сік можна приймати як до їжі (за півгодини), так і після (через годину). Курс — 2—3 тижні, потім зробити перерву — 1 тиждень, повторити. Весь курс — 1—2 місяці.
3. За хвороби нирок або печінки, гастриту (низька кислотність). Настій: 20 г сухих ягід (чорної або червоної горобини) залити 1 склянкою гарячої води, настояти 4 год, пити по 1/2 склянки 2—3 рази на день до їжі.
4. За атеросклерозу: свіжий сік горобини (по 100 г) приймати 1 раз на день протягом 14 днів.
5. Від бородавок застосовують свіжий сік горобини. Свіжу ягоду розтерти і прикласти до бородавки.
Ягоди горобини та аронії можна вживати як свіжими, так і замороженими або висушеними. Фото: andreashallgren/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0
6. Для звуження кровоносних судин на обличчі: ягоди потовкти, додати трохи води і заморозити кубиками. Протирати обличчя раз на день.
У ягід горобини є і протипоказання. Не рекомендується вживати за гіпотонії (знижений тиск), з високою шлунковою кислотністю, за ішемічної хвороби, і тим, хто нещодавно переніс інсульт або інфаркт.
Джерело: epochtimes.com.ua