Вулиця Турівська вперше згадується в документах на початку ХIX століття. Її назва походить від струмка Турець (права притока річки Почайна), хоча деякі краєзнавці вважають, що названа вулиця через Турівську божницю, яка була тут в період київської Русі. На початку вулиці знаходиться чотириповерховий цегляний особняк № 3/37 з ажурним карнизом. Зараз будинок житловий, а на першому поверсі – офіси.
Металург-трудоголик і політичний штаб
Чотириповерхова будівля на Турівській, 15, примітна тим, що на фасаді знаходиться бронзовий барельєф на честь вченого-металурга Володимира Шифріна, за яким числиться 11 винаходів.
У цьому будинку він багато працював, і велика частина його наукових розробок впроваджена у виробництво з величезним економічним ефектом, крім того, він викладав в КПІ. У будинку зараз офісний центр.
А в сусідній будівлі №13 знаходиться штаб однієї з політпартій.
Старовинний дитсадок з незвичайними вікнами, де тепер роблять протези
На вулиці Турівській, 26, знаходиться старовинний особняк жовтого кольору, де зараз діє підприємство з виготовлення протезів для інвалідів. Двоповерхову цегляну будівлю в стилі модерн побудували в 1905-1907 рр. для того, щоб обладнати в най безкоштовний притулок для дітей бідних робітників, які працювали допізна на заводах.
Функціонував притулок за принципом сучасного дитсадка, але його особливість була в тому, що в установі могли перебувати діти від 3 до 13 років.
За часів незалежності в особняку була проведена реконструкція. Варто звернути увагу на декоративну обробку на другому поверсі і незвичайну форму вікон.
Будівля, в якій домовик стукає по трубах
На вулиці Турівській можна побачити і архітектуру радянського періоду. Наприклад, цегляна сталінка під №32 особлива через декоративну ліпнину на верхніх поверхах в центральній частині будівлі.
На невеликій пілястрі можна розглянути фрагменти квіткової ліпнини.
Будинок житловий, але на першому поверсі знаходиться магазин. Будинок побудований 1953 року, і висота стель в тутешніх квартирах аж 3,2 метра (!). Житло тут дороге, більш $ 100 тис. за невелику двушку. З цим будинком пов’язана легенда. Місцеві жителі розповідають, що в ньому живе “добрий” домовик, який оберігає мешканців від недоброзичливців, частенько стукаючи по батареях вдень і вночі.
Пам’ятник безгосподарності влади на Подолі
На вулиці Турівській, як і на багатьох вулицях Подолу, є своя порожня будівля, в якій мешкають безхатьки, чим лякають жителів сусідніх будинків, які бояться виникнення пожежі. У триповерхового особняка під №29-а на Турівській сумна доля. Навколо старовинного будинку зеленуватого кольору з розбитими вікнами давно розгорівся скандал – близько десяти років тому замість нього тут хотіли побудувати висотний будинок.
З невідомих причин забудовнику не вдалося реалізувати свій план. Розпочалися затяжні судові розгляди, і в підсумку будівля з пілястрами на фасаді пустує і поступово руйнується. Ні власник, ні влада його не ремонтують. До речі, є у будинку своя особливість – вхід до нього з двору.
Фото: Олександр Яремчук
Джерело: Сегодня