Тут ми зможемо помилуватися “давньогрецьким храмом”, де “крутять” кіно
Пряниковий будинок київського цегляного магната
Площа Льва Толстого в давнину називалася Караваєвською на честь відомого вченого-медика Володимира Караваєва, а сучасну назву площа отримала в 1939 році. Один з найбільш помпезних будинків, який більше схожий на пряниковий будиночок і знаходиться на вул. Пушкінській, 45/2.
Особняк побудований у 1901 році в стилі неоросійської архітектури.
Його власником був Ілля Сніжко, котрого тепер би назвали успішним бізнесменом у сфері будівництва, йому належало кілька цегельних заводів. Прибутковий будинок вважається одним з найкрасивіших в Києві і він прикрашав одну з листівок ХХ століття з серії “Красиві будинки Києва”. На першому поверсі будинку розміщувалися фешенебельні магазини і перукарня. Під час війни особняк був сильно пошкоджений, але незабаром відновлений, щоправда, без декоративних прикрас. А в 2000 році його повністю реконструювали.
Будинок багатого лікаря і жіночі голови
Ще один особняк розташований на початку вулиці, на Льва Толстого, 1.
Будівля рожевого кольору побудована в 1898 році за замовленням лікаря Бендерського, родина якого володіла кількома прибутковими будинками на вулицях Васильківській і Тарасівській.
Родзинкою будинку можна назвати його фасад, прикрашений розкішною ліпниною — квітковими візерунками і статуями жінок з оголеними плечима. До речі, верхній поверх оздоблений ліпниною у вигляді жіночих голів, які ніби дивляться на всіх, хто заходить в особняк. У сусідньому будинку №5 жив керівник знаменитого українського народного хору Григорій Верьовка.
Будівля впливового торговця-італійця
На площі Льва Толстого не можна не помітити триповерховий особняк з бірюзовим відтінком на вул. Великій Васильківській, 32.
Він нагадує ляльковий будиночок, оздоблений вишуканою ажурною ліпниною і акуратними арочними вікнами. Збудований особняк в стилі Ренесанс в кінці XIX століття.
Господарем садиби був впливовий італієць Фердинант Рицолатті, він торгував мармуром. На першому поверсі будинку розміщувалися магазини, на другому — фотоательє, а ось в підвалах велася “брудна” робота: там розміщувалася майстерні, де виготовляли пам’ятники та умивальники.
Зараз нижні поверхи будинку зайняли під офіси, магазини та банківські установи.
Будинок з пекарнею для присяжного повіреного
Зовсім поруч зі станцією метро “Льва Толстого” знаходиться п’ятиповерховий особняк з великими білими колонами (вул. Велика Васильківська, 25).
Особняк був побудований наприкінці ХІХ століття за проектом архітектора Владислава Городецького і належав одному з помічників присяжного повіреного — Бендерському, якого нині скоріше б назвали найвпливовішим адвокатом. На кожному поверсі були квартири на 4-8 кімнат. У підвалі знаходилася пекарня, а на першому поверсі розміщувалися дорогі магазини, де продавали парфумерію, одяг і продукти харчування, втім, як і тепер. У будинку проживали заможні люди, серед яких — колекціонери і підприємці.
Кінотеатр з фасадом давньогрецького храму
Ще одна визначна пам’ятка, якою можна помилуватися на площі Льва Толстого — кінотеатр “Київ” (вул. Велика Васильківська, 19), який працює з 1952 року. Двоповерхова споруда з колонами прикрашена зірками.
Центральна частина будівлі, що виступає, нагадує фасад давньогрецького храму. Раніше біля входу в “Київ” було багато дерев, біля яких кияни призначали побачення перед сеансами.
Кінотеатр “Київ” у радянський час був одним з кращих в країні. При будівництві цієї споруди вперше в Україні була застосована спеціальна акустична штукатурка, що сприяла чистоті звуку в залах. У 2000 році в ньому вперше провели капремонт.
Фото: Віталій Лазебник
Джерело : Сегодня