Залишились у спогадах веселі січневі свята, лютий же порадує нас Стрітенням Господнім (15 лютого) – одним з 12 найбільших церковних свят. Відзначають його у пам’ять про те, як на сороковий день після народження Ісуса Христа Діва Марія принесла Його до Єрусалимського храму для посвячення Богові. Зустрів там батьків з Немовлям доброчесний 300-літній старець Симеон, якому було обіцяно від Бога, що він не помре, поки не побачить Спасителя. Тому-то так довго жив Симеон, чекаючи цієї події. У храмі праведний старець узяв на руки маленького Ісуса і сказав: ”Господи, тепер Ти відпускаєш мене з цього життя в майбутнє, як обіцяно Тобою мені, і я тепер помру спокійно, тому що на власні очі бачив Спасителя світу”. Стрітення символізує зустріч Старого і Нового Завітів.
А ще це свято, яке дуже шанувалося й шанується українцями, у народі здавна символізує зустріч зими з літом (весною). У деяких місцевостях воно мало й інші назви – Зимобор та Громниці. Цього дня віруючі не працювали – ішли до церкви, де після урочистої служби святили воду й свічки.
Вважається, що стрітенська вода, як і йорданська, цілюща і вельми помічна від багатьох недуг. Віддавна селяни, йдучи до церкви, брали з собою нову-новісіньку посудину, там наповнювали її свяченою водою, яку зберігали протягом року. Стрітенською джерелицею натирали хворі місця, давали пити від хвороб, викликаних «поганим оком». Нею батьки благословляли синів, проводжаючи їх на війну, а ще – чумаків перед дальніми мандрами. Селяни весною скроплювали стрітеницею худобу, виганяючи її на пасовисько, а пасічники – бджіл і вулики.
Народні прикмети на Стрітення
- За Стрітенє кажуть, що коли на Стрітенє когут не пє воду із волового слїду, віл не буде пастись на Юра.
- Коли на Стрітенє снїг рано паде, ране сїяня буде добре; коли із полудня паде, пізнїйше сїяня удасть ся, а коли лиш із вечеру паде, пізне сїяня буде добре
- Тепло і відлига в цей день віщували ранню і теплу весну, мороз – тривалу зиму
- Коли на Стрітення від морозу яйце трісне, чекай на хороший урожай – погода буде помічницею.
- Якщо на Стрітення просохло від вітрів – весну чекай за сорок днів.
- Як на Стрітення капає зі стріхи – не буде з літа потіхи.
- Як капає зі стріх, так капатиме з вуликів.
- Ясний і тихий день — на хороший врожай і рійбу бджіл.
- Коли на Стрітення відлига — пропаде ще весна надовго.
- Якщо на деревах іній — вродить добре гречка й бульба.
- Якщо вранці випав сніг — на врожай ранніх хлібів, коли ж у полудень — зернові будуть середні, а увечері — недорід.