Собор покровителя Києва і сумна Ольга
Михайлівський Золотоверхий собор носить ім’я покровителя Києва – архангела Михаїла. Святиня була повністю зруйнована більшовиками, але за часів незалежності його відновили.
На території собору можна побачити меморіальну дошку мистецтвознавцю Миколі Макаренку, який відмовився підписати акт на знищення собору, за що був розстріляний. Сумна доля і біля пам’ятника княгині Ользі на Михайлівській площі. У 1919 році вандали скинули скульптуру Ольги і поламали на дві частини. Лише в 1996 році монумент повністю відновили.
Людина в коконі, голиші і старий фунікулер
Пройшовши по тротуару між собором і будівлею МЗС, виходимо до верхньої станції фунікулера. Цей унікальний вид транспорту працює з 1905 року.
Спочатку фунікулер з’єднував верхню терасу Володимирської гірки з вулицею Боричів Тік і називався Михайлівським механічним підйомником. У 1928 році фунікулер був реконструйований, лінію продовжили на 38 м. У парку за собором багато кам’яних скульптур: потішна закохана парочка і людина в коконі.
Вони встановлені в 1980-90-х роках і, як кажуть кияни, виконують бажання, якщо до них доторкнутися.
Обезголовлений орел Данте і князь Володимир
Цікава історія старовинної альтанки на Володимирській гірці. У 1863 році купець-мільйонер Василь Кокорев пожертвував в міську скарбницю 1000 рублів на спорудження альтанки. Гроші взяли і … забули про них на 33 роки. За цей час сума збільшилася. На них були замовлені дві альтанки. Одна була поставлена на гірці.
Помилувавшись пам’ятником князю Володимиру (споруджений в 1853 році на місці виноградників монастиря), багато туристів на виході з парку підходять до пам’ятника італійському поету Данте Аліг’єрі.
Біля його ніг сидить мармуровий орел, якому вандали знову відбили голову.
Будинок підрядника для улюбленої доньки
Будинку на вул. Трьохсвятительській, 5/1, понад сто років. Блакитна будівля нагадує ляльковий будиночок. Належала вона купцеві Кондрату Ховалкіну. Він був головним підрядником при будівництві Володимирського собору. Залишившись вдівцем, заради єдиної дочки він почав будувати цей будинок.
Але жити в ньому їм не довелося, оскільки дочка раптово померла. Сам він відправився до Голосіївської пустині, де став ченцем.
Костел-старожил, де хрестили Малевича
Варто заглянути і в одну з найстаріших святинь Києва – костел Святого Олександра, в якому був хрещений художник Казимир Малевич, який прославився на весь світ. Костел був побудований в 1842 році і обійшовся в 200 тисяч рублів.
Будувався він протягом чверті століття. У радянські часи молитви в храмі заборонили, а будівля використовувалася як планетарій. Відродився костел за часів незалежності.
Фото: Олександр Яремчук
http://kiev-ukr.segodnya.ua