У 2014 році складали списки, які були частиною політичних домовленостей. Потім ухвалили закон і виключили зайвих.
Менш ніж за два роки парламентські політичні партії чотири рази скористалися так званим законом про “партійну диктатуру”, виключивши із виборчих списків до Верховної Ради 43 особи, повідомляє Комітет виборців України.
У лютому 2016 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що партія може виключати зі свого виборчого списку кандидатів після завершення виборів та до прийняття рішення Центральної виборчої комісії.
Із виборчого списку “Самопомочі” було виключено кожного третього потенційного кандидата в народні депутати – 11 осіб. Всього в списку партії 61 кандидат, із яких 36 вже стали народними депутатами. Із 27 осіб, що залишилися, партія виключила зі списку 11.
Радикальна партія Олега Ляшка в березні 2016 року рішенням з’їзду партії виключила зі списку 9 кандидатів у народні депутати. Ще 10 осіб було виключено в грудні 2016 року відповідно до положень закону про “партійну диктатуру” через відмову кандидатів балотуватися.
Партія БПП “Солідарність” виключила зі списку 13 осіб.
“У 2014 році партії включили до своїх виборчих списків осіб, які були частиною політичних домовленостей із впливовими політичними групами. З часом домовленості втратили актуальність, однак люди в списку залишилися. Щоб змінити цю ситуацію партіям потрібен закон про “партійну диктатуру”, який сприяє тому, щоб в Раду потрапили виключно “правильні” люди”, – зазначив голова КВУ Олексій Кошель.
Востаннє закон про партійну диктатуру застосовувався в грудні 2017 року. Тоді ЦВК визнала обраною народним депутатом кандидатку від РПЛ Валерія Заружко, яка увійшла в Раду замість скандального нардепа Андрія Артеменка. При цьому кандидатка була у виборчому списку РПЛ під номером 28 і якби не закон про “партійну диктатуру”, то замість неї до ВР мав увійти інший кандидат під номером 27 – А. Мисик. Однак у березні 2016 року його було постфактум виключено зі списку РПЛ.