Площа фресок “Сходження святого духу” та “Шлях в Еммаус” — майже 30 квадратних метрiв кожна. Завдяки архівним документам працівники змогли встановити точне місце їх розташування. Наразi малюнки заховані у центральному склепінні храму під двома шарами фарби, пише Експрес.
“Це композиції XVIII століття, — розповідає Анатолій Остапчук, головний реставратор Національного заповідника “Софія Київська”. – Про них ми дізналися завдяки архівам, в яких збереглися дані про реставраційні роботи того періоду”.
На одній з композицій зображено епізод, коли апостоли Лука і Клеопа не впізнали Христа, який після воскресіння приєднався до них дорогою в місто Еммаус. А вже під час вечері апостоли таки впізнали Ісуса по тому, як Він благословив і надломив хліб…
“На другій композиції намальоване “Сходження святого духа” – голуб у вигляді Духа святого, а нижче на двох схилах склепіння зображені 12 фігур апостолів. І ще нижче під ними – майже 70 ликів апостолів. Роботи виконані олійними фарбами”, – додає головний реставратор.
У XIX столітті, за словами працівників заповідника, ці фрески трохи перемалювали – так вони зберігалися до реставрації храму в 1950-х роках.
“У радянські часи цінним вважали те, що було “родом” як мінімум з XI століття. Тому тодішні реставратори прийняли рішення зафарбувати цей живопис нейтральним тоном, – додає Анатолій Миколайович. – Але з першого разу колір виявився не таким, як планували, і вони нанесли ще один шар фарби. Власне через це двошарове покриття відкрити живопис буде технічно складно.
Але для дослідників і мистецтвознавців – це дуже цінна знахідка. У перспективі, я певен, твори зможуть побачити і наші відвідувачі”.