У Верховну Раду внесено подання президента України Петра Порошенка про оновлення складу Центральної виборчої комісії. Всього у ньому 14 імен. Кандидатури одних були довгий час на слуху, а ось інших стали несподіванкою, оскільки вносилися в останній момент
Довгограюча історія з призначенням нового складу Центральної виборчої комісії, схоже, наближується до логічного завершення. Два тижні тому президент Петро Порошенко затвердив 14 кандидатів у нові члени Комісії на місця тих, чиї терміни повноважень минули вже більше трьох років тому, сьогодні, 5 лютого, відповідне подання на призначення було внесено у Верховну Раду. Є надія, що воно збере більшу підтримку в парламенті, ніж попереднє. Отже, хто є хто серед запропонованих главою держави кандидатур? Спробуємо розібратися.
Басалаєва Алла Валентинівна
Освіта: Закінчила у 2002 році національну Академію державної податкової служби України в місті Ірпінь Київської області за спеціальністю “правознавство”.
Пропонує: Депутатська група “Відродження”.
Кар’єра: Має великий досвід роботи в галузіправа – 14 років. Зокрема, виконувала обов’язки завідувача відділу моніторингу за дотриманням законодавства про вибори і референдуми, аналітичної роботи, систематизації та нормопроектування юридичного управління Секретаріату ЦВК. Тоді вона, приміром, представляла ЦВК у судовому розгляді щодо вимоги Юлії Тимошенко організувати референдум про зміни до Конституції. Пізніше працювала завідувачем відділу представництва інтересів ЦВК у судах юридичного управління Секретаріату ЦВК.
З січня 2012 року є суддею Дарницького районного суду Києва. В партії “Відродження” запевняють, що суддя Басалаєва не брала участі у розгляді справ щодо активістів Майдану, а також успішно пройшла люстраційну перевірку.
Декларація: За 2016 рік Басалаєва задекларувала 12,9 тис. грн доходів (це державна допомога з догляду за дитиною) і 70 тис. грн заощаджень готівкою. У неї немає ні нерухомості, ні авто, жодного іншого цінного майна. Зате у власності чоловіка Олександра Веселого (теж суддя) значаться будинок в Ірпені площею 232,2 кв. м, дві земельні ділянки (544 і 54 кв. м) і дваавто (Хонда Сівік 2008 р.в. та Хюндай Соната 2010 р.в). У 2016 році він отримав 197 тис. грнзарплати, а також задекларував 120 тис. грн заощаджень готівкою.
Бернацька Наталія Іларіонівна
Освіта: Закінчила у 2008 році “Одеську юридичну академію за спеціальністю “правознавство”, а у 2011-му — аспірантуру під керівництвом Сергія Ківалова, здобувши науковий ступінь кандидата юридичних наук.
Пропонує: Фракція “Народний фронт”.
Кар’єра: Розпочинала своє кар’єрне зростання з посади асистента кафедри міжнародногоправа та міжнародних відносин Національного університету “Одеська юридична академія”. Зі здобуттям наукового ступеня пішла на підвищення, ставши доцентом тієї самої кафедри. У 2013 році Бернацькій видали свідоцтво на право займатися адвокатською діяльністю, що дало їй можливість у березні 2014 отримати посаду урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини. Через рік після цього її призначили першим заступником міністра юстиції України.
Декларація: За 2016 рік Бернацька задекларувала 516,4 тис. грн доходів (це заробітна платаза основним місцем роботи і роботи за сумісництвом). Власного житла на момент написання декларації у неї не було, вона знімала квартиру. Водночас у власності в Бернацької значатьсяавтомобіль Toyota Solara 2006 р.в. та безліч коштовного рухомого майна (здебільшого прикраси). Також у неї є заощадження: 286 тис. дол., 40 тис. євро та 450 тис. грн готівкою, а також 115 тис. грн на рахунку в банку.
Вербенський Михайло Георгійович
Освіта: Закінчив у 1986 році Ленінградське вище політичне училище МВС СРСР, а також у 1992-му Академію МВС СРСР.
Пропонує: Фракція “Блок Петра Порошенка“.
Кар’єра: Вербенський — силовик із 40-річним досвідом, його кар’єра в органах внутрішніх справ розпочалася в 1976 році з посади в підрозділі патрульно-постової служби міліції Чернігівського міського відділу внутрішніх справ. У кінці 90-х його було призначено першим заступником начальника головного штабу МВС України, з червня 2001 року працював заступником голови Державного департаменту з питань виконання покарань, у 2005 році очолив головний штаб МВС.
Примітно, його ім’я пов’язують з ім’ям генерального прокурора Юрія Луценка. У 2005-2006 та 2007-2010 роках, коли Луценко очолював Міністерство внутрішніх справ, Вербенський був його заступником.
Після зміни влади на початку 2014 року Вербенського призначили директором департаменту моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС.
Декларація: У 2016 році Вербенський отримав загалом 820,5 тис. грн доходів (зарплата за основним місцем роботи, пенсія, а також незначні дивіденди та матеріальна допомога від держави). Інших доходів у нього немає, проте у власності значаться цінні папери (холдингова компанія “Київміськбуд”), автомобіль Subaru Forester 2009 р.в., будинок в Андріївці Бориспільського району Київської області загальною площею 258 кв. м і дві земельні ділянки (3372 і 1200 кв. м). Крім того, у спільній власності з дружиною Наталією у нього також значиться квартира в Києві (71,43 кв. м). До речі, дружина Вербенського в 2016 році задекларувала 23,9 тис. грн доходу (переважно пенсія).
Євстігнєєв Андрій Сергійович
Освіта: З відзнакою закінчив у 2005 році юридичний факультет Київського національного університету ім. ТарасаШевченка (магістр права), а у 2009 році аспірантуру того ж вузу.
Пропонує: ВО “Батьківщина”.
Кар’єра: Доцент кафедри екологічного праваКНУ імені Тараса Шевченка (з 2012 року і по сьогодні), кандидат юридичних наук.
Крім цього, є засновником і керівником власного адвокатського бюро з однойменною назвою. Має право на заняття адвокатською діяльністю з 2006 року.
Євстігнєєву приписують значний досвід законотворчої діяльності в якості помічника-консультанта на громадських засадах народних депутатів України IV, VI, VII і VIII скликань, а також позаштатного консультанта комітету Верховної Ради України. У тому числі він був помічником на громадських засадах народних депутатів від “Батьківщини” Валерія Кальченка та Бориса Тарасюка.
Декларація: Відсутня.
Єфремова Ірина Олексіївна
Освіта: Закінчила у 1988 році Харківський педагогічний інститут ім. Г. Сковороди за спеціальністю “вчитель російської мови та літератури, Українську національну академію ім. Я. Мудрого за спеціальністю “правознавство” (2003 р.) і Харківський регіональний інститут державного управління при президентові України, магістр державного управління (2008 р.).
Пропонує: Фракція “Народний фронт”.
Кар’єра: Трудова діяльність Єфремової розпочалася в 70-х роках з посади секретаря судового засідання в харківському Ленінському народному суді. Потім вона поєднувала педагогічну і політичну діяльність: працювала в школах м. Зміїв та його районів, райвиконкомі, а також Зміївської районної державної адміністрації (начальник відділу з питань сім’ї та молоді). У 2002-2005 роках почала юридичну кар’єру – працювала юристом у приватній фірмі “Кредо” (Зміївський район). У 2005-2010 була на посаді голови Печенізької районної державної адміністрації. З 2010 — заступника директора Інституту регіональної політики. У листопаді 2014 року стала депутатом Верховної Ради VIII скликання від партії “Народний фронт”.
Декларація: У власності Єфремової, відповідно до її електронної декларації за 2016 рік, значаться квартира в Харкові загальною площею 140 кв. м, автомобіль Volkswagen СС 2014 р.в. та паркувальне місце. Крім них, нардеп задекларувала коштовні прикраси, яких у неї небагато, лише одна обручка і кольє з сережками. Усього за 2016 рік вона отримала 157,3 тис. грн доходу (все заробітна плата у Верховній Раді). Готівкою у Єфремової значаться 10 тис. грн, 30 тис. дол. Заощаджень на рахунках в банку в неї немає.
Желтова Ольга Миколаївна
Освіта: Невідомо.
Пропонує: Фракція “Блок Петра Порошенка”
Кар’єра: Була помічницею народного депутата України IV скликання Юрія Ключковського. У парламенті VII скликання виконувала обов’язки заступника завідувача секретаріату Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. В чинній Раді – заступник завідувача секретаріату Комітету з питань правової політики та правосуддя. Входить до авторського колективу проекту закону України про внесення змін до закону України “Про вибори народних депутатів України” № 6531-2 від 28 квітня 2005 року. З усіх кандидатів до членів ЦВК її особистість є найбільш загадковою, однак вона має всі шанси стати головою оновленої ЦВК.
Декларація: У власності в Желтової значаться будинок загальною площею в 150,4 кв. м у Новоград-Волинському районі Житомирської області, а також гараж та господарська прибудова до нього, кілька земельних ділянок у Київській і Житомирській областях та автомобіль ВАЗ 2102 1978 р.в. Також чиновниця має право на володіння частиною квартири в Києві, яка знаходиться в спільній власності з чоловіком Олександром. Усього за 2016 рік Желтова отримала 249,3 тис. грн доходу (більша частина – заробітна плата в апараті ВР). Готівкою в неї значаться 19,5 тис. дол. і 104,8 тис. грн на рахунку в банку. Чоловік Желтової за 2016 рік задекларував 185,6 тис. грн зарплати.
Конопольський Олег Миколайович
Освіта: Закінчив у 1983 році Київський інститут міжнародних відносин.
Пропонує: Фракція “Народний фронт”
Кар’єра: Свою адвокатську кар’єру Конопольський розпочав у лютому 1994 року. Чим він займався дотепер, невідомо. У 2004 році він представляв інтереси мера Києва,кандидата в президенти Олександра Омельченка, коли останній оскаржив у суді дії прокуратури з виїмки підписних листів.
У 2006 році був адвокатом почесногопрезидента “1+1” Олександра Роднянського в судовому спорі між ним та Ігорем Коломойським про належність 70% статутного капіталу медіакомпанії.
У 2008 році йому присвоїли звання заслуженого юриста України.
Також відомо, що Конопольський був довіреною особою кандидата в президенти УкраїниАрсенія Яценюка у 2009 році. Тоді він, зокрема, вимагав визнати незаконним запровадження урядом Тимошенко вищого рівня небезпеки поширення свинячого грипу, що забороняє проведення всіх масових заходів. Тоді це заважало команді Яценюка організовувати агітацію.
Декларація: Немає.
Кустова Світлана Миколаївна
Освіта: Закінчила Дніпропетровський національний університет за спеціальністю “правознавство”.
Пропонує: Фракція “Блок Петра Порошенка”
Кар’єра: трудову діяльність Кустова розпочала з роботи у Верховній Раді – в 1998 році вона виграла грант “Асоціації колишніх членів конгресу США”. Пізніше працювала в адвокатській конторі “Коннов і Созановський”. На українській політичній сцені її фігура з’явилася в 2003 році, коли Кустова захищала інтереси Віктора Ющенка. Зокрема, вона була одним з адвокатів Ющенка у справі про встановлення результатів виборів президентаУкраїни в 2004 році. Тоді Верховний суд України скасував постанову ЦВК про перемогу Віктора Януковича і зобов’язав її знову організувати повторний тур голосування.
Наразі Кустова займається приватною адвокатською практикою, її сфери інтересів: цивільнеправо, виборче право і політичний процес, конституційне право, податкове право, судова практика.
Також відомо, що на позачергових виборах до Верховної Ради 30 вересня 2007 року вона була кандидатом в народні депутати від блоку “Наша Україна – Народна самооборона” (під номером 145). На позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року – уповноваженою особою партії “Блок Петра Порошенка”.
Подейкують, що Кустова є ще однією потенційною претенденткою на посаду голови ЦВК.
Декларація: Немає.
Лотюк Ольга Степанівна
Освіта: Закінчила юридичний факультет Київського національного університету іменіТараса Шевченка.
Пропонує: Фракція “Блок Петра Порошенка”.
Кар’єра: Трудова діяльність Лотюк більше пов’язана з наукою: в 1998 році вона захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук, в 2002-му стала доцентом кафедри конституційного та адміністративного права Київського національного університету імені ТарасаШевченка. З 2010 року і дотепер – доцент кафедри конституційного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Напрям наукової діяльності – конституційне право, порівняльне конституційне право. Є автором понад 70 наукових праць з проблем конституційного права.
Також відомо, що Лотюк була помічником на громадських засадах народного депутата України IV скликання від Блоку “За єдину Україну!” Миколи Оніщука, згодом – міністра юстиції. У 2006 році її висунули кандидатом у народні депутати України від Всеукраїнської партії “Нова сила” Юрія Збітнєва (№ 2 у виборчому списку). Але депутатом вона так і не стала – партія до Ради не пройшла.
Декларація: Немає.
Плукар Віталій Володимирович
Освіта: Захистив у 2011 році кандидатську дисертацію на здобуття наукового ступенякандидата юридичних наук у Львівському державному університеті внутрішніх справ.
Пропонує: Фракція “Блок Петра Порошенка”.
Кар’єра: Був помічником (на платній основі) народного депутата України Валерія Карпунцова, обраного до Верховної Ради VII скликання за списком партії “Удар” Віталія Кличка”. Представляв “Удар” у судовій справі партії проти спікера Рибака (справа про кнопкодавство).
На парламентських виборах 2014 року Плукар входив до контрольної комісії з виготовлення виборчих бюлетенів як делегат від “Удару”.
Після розколу в “Ударі” Плукар пішов до Порошенка разом з нинішнім першим заступником глави АП Віталієм Ковальчуком, який, за інформацією ЗМІ, наразі й лобіює його кандидатуру в ЦВК.
З 25 березня 2015 р. Плукар є завідувачем відділу моніторингу діяльності місцевих органів влади і підтримки їхніх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації Адміністрації президента України.
Декларація: За 2016 рік Плукар задекларував 2,8 млн грн доходів (зарплата і гроші за продаж нерухомого майна). Крім того, у нього значиться 35 тис. дол. заощаджень готівкою. У спільній власності з дружиною Іриною є квартира в Києві загальною площею 53,7 кв. м. Вона, до речі, в 2016 році задекларувала 205,5 тис. грн зарплати. Їздить чиновник на автомобілі Mazda, проте вона перебуває у власності його родича.
Радченко Євген Володимирович
Освіта: Закінчив аспірантуру НПУ ім. Драгоманова, спеціальність “Конституційне право“.
Пропонує: Фракція “Самопоміч”.
Кар’єра: З 1994 по 2004 рік Радченко працював заступником голови правління Комітету виборців України.
У 2004-2005 роках виконував обов’язки координатора виборчих програм Асоціації американських юристів (ABA/CEELI), основною його діяльністю було впровадження проектів, пов’язаних із поліпшенням юридичних процедур на виборах в Україні.
З 2005 по 2008 рік працював радником з питань виборів та управління координатора проектів ОБСЄ в Україні, де займався впровадженням проектів, пов’язаних із виборами.
З 2009 року – експерт Венеційської комісії. Працював на виборах у 14 країнах.
На цей момент є директором з розвитку організації “Інтерньюз-Україна”. Він також входить до групи Реанімаційного пакету реформ, де виступає в ролі експерта з питань виборчого законодавства.
Примітно, Радченко був співавтором законопроекту № 2831-2 про місцеві вибори, одначе проект закону не набрав достатньої кількості голосів. Брав участь у розробленні Концепції виборчого кодексу України (2000 р.), Методичного посібника (Офіційне видання ЦВК) для членів ДВК на виборах 26 березня 2006 року, доопрацювання проекту закону “Про державний реєстр виборців”. Є членом Робочої групи з підготовки Виборчого кодексу.
Декларація: Немає.
Сліпачук Тетяна Володимирівна
Освіта: Закінчила у 1990 році юридичний факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, у 1993-му – аспірантуру кафедри господарського права Київського державного університету ім. Тараса Шевченка.Кандидат юридичних наук.
Пропонує: Партія “Воля Народу”.
Кар’єра: Працювала юристом, порадником, старшим радником, а згодом стала партнером юридичної фірми “Василь, Кісіль і Партнери”. У 2011 році стала партнером юридичної фірми “Саєнко Харенко”. Є президентом Української Арбітражної Асоціації. Зокрема, представляла інтереси клієнтів у понад 125 міжнародних арбітражних розглядах, у т.ч. за арбітражними регламентам ICC, LCIA, SCC, МКАС і МАК при ТПП України, МКАС при ТПП РФ, ЮНСІТРАЛ, LMAA, GAFTA.
Автор понад 125 статей і розділів монографічних досліджень з господарського, цивільного та міжнародного приватного права, міжнародного комерційного арбітражу, в тому числі понад 30 англійською мовою.
Декларація: Немає.
Шипілов Леонтій Миколайович
Освіта: Закінчив Національний університет “Юридична академія України імені Ярослава Мудрого”, у 2004 році захистив кандидатську дисертацію.
Пропонує: Фракція “Народний фронт”.
Кар’єра: Починав у великій політиці в партії Віталія Кличка. У 2012 році був керівником юридичної служби Харківського обласного виборчого штабу партії “Удар”. Навіть його включили до виборчого списку “Удар” на парламентських виборах того самого року, щоправда під непрохідним номером 134.
Але вже після Майдану політична дорога привела Шипілова до “Народного фронту”. Після парламентських виборів він став помічником народного депутата від “Народного фронту” Миколи Величковича та радником першого заступника голови Верховної Ради України Андрія Парубія, наразі вже спікера.
Викладає на кафедрі міжнародного права Києво-Могилянської академії, доцент.
Декларація: Немає.
Юзькова Тетяна Леонідівна
Рік народження: 1963.
Освіта: Вища юридична.
Пропонує: Радикальна партія Олега Ляшка.
Кар’єра: Про кар’єру Юзькової відомо не багато. Вона є членом тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, адвокат Адвокатського об’єднання “Шевченківська колегія адвокатів м. Києва”.
З 10 листопада 2015 року стала народним депутатом Верховної Ради VIII скликання. Пройшла до Ради за списком Радикальної партії Олега Ляшка замість депутата Злати Огневич, котра склала повноваження (26-й номер у партійному списку).
Подейкують, що вона адвокатом Ляшка в процесі про наклеп з Василем Дурдинцем (1998 рік).
Декларація: У власності Юзькової значаться квартира в Києві загальною площею 52,70 кв. м, садовий будиночок у Козині Обухівського району Київської області загальною площею 234,3 кв. м, земельна ділянка (там само) і автомобіль Volvo XC90 2009 р.в. Також нардеп задекларувала коштовні прикраси і годинник. За 2016 рік її доходи склали 987,8 тис. грн (це заробітна плата і гроші на компенсацію депутатських витрат, а також орендна плата). Крім того, готівкою в Юзькової зберігаються 15,8 тис. дол., 5,7 тис. євро і 82 тис. грн заощаджень, а на рахунку вбанку – 3,5 тис. євро.
Центральна виборча комісія України складається з 15 осіб. За законодавством Верховна Рада призначає і звільняє членів ЦВК за поданням президента. При його підготовці враховано пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні парламенту.
Термін повноважень члена ЦВК становить сім років. 12 членів нині діючої Комісії було призначено до 1 червня 2007 року, тому їх мають звільнити з посад. Повноваження ще одного члена минули, поки депутатські фракції та групи визначалися з кандидатурами до оновленого складу Комісії. Двоє членів ЦВК – Катерина Березюк (Махніцька) і Олег Діденко – продовжують здійснювати повноваження. Таким чином вакантні 13 місць у складі ЦВК.
Ротація в ЦВК, на думку експертів, має відбутися до кінця березня, інакше це позначиться на репутації України на міжнародній арені. Водночас є припущення, що оновлення ЦВК відбудеться частково через ворожнечу між парламентськими групами. Приміром, раніше своє невдоволення заявило ВО “Батьківщина”, оскільки в список претендентів на членство в ЦВК не потрапив жоден їхній кандидат. 5 лютого стало відомо, що президентське подання було змінене: в ньому з’явилося ім’я Андрія Євстігнєєва (кандидат від ВО “Батьківщина”), однак зникло ім’я Надії Синиці (кандидат від “Народного фронту”). Також внести свогокандидата в список претендентів в оновлену ЦВК вимагає “Опозиційний блок”.