Старовинну будівлю Національного художнього музею України (вул. Грушевського, 6) навесні очікує масштабна реставрація. Фасад музею оновлять, повернувши йому первісний коричнево-теракотовий колір, а внутрішній простір планують реорганізувати, зробивши більш зручним для відвідувачів.
Будівлю Художнього музею України побудовано 1899 року архітектором Владиславом Городецьким за проектом Петра Бойцова. Скульптурні композиції (леви біля центрального входу, горгулі на даху будівлі, панно з Аполлоном), якими оформлено фасад музею, створив італійський художник Еліо Саля. Тоді ці роботи вважалися експериментальними, адже скульптури не ліпилися, а відливалися з цементу.
За багато років музей перейменовували 10 разів. Наприклад, спочатку він був Міським музеєм антикваріату та мистецтв, з 1904 року називався Київським художньо-промисловим і науковим музеєм імператора Миколи Олександровича, а 1964 року став Державним музеєм декоративного мистецтва УРСР. Сьогодні його фонди налічують 40 тисяч експонатів.
Коли розпочнуться реставраційні роботи в музеї
Як розповіли в музеї, до реставрації хочуть приступити наприкінці весни, як тільки настане тепла погода. Фінансувати роботи будуть з держбюджету, уже виділено 31 млн грн. На час ремонту музей частково закриють для відвідувачів. До осені планується відреставрувати скульптури, гранітні сходи, які просіли в декількох місцях, перекрити дах, оновити “світлові ліхтарі” (вікна на даху), через які світло потрапляє до приміщення. Зміниться навіть колір фасаду музею. Із сірого він стане коричнево-теракотовим, як понад сто років тому.
“Проведені хіміко-технологічні дослідження показали, що фасад музею спочатку було поштукатурено цементно-піщаною декоративною сумішшю коричнево-теракотового кольору. За сто років фасад неодноразово перефарбовувався. Після теракотового він був жовто-зеленим, потім темно-сірим, пізніше зробили цементну затирку, а наостанок його залили світло-сірим шаром цементної суміші”, – розповіла” Сегодня “менеджер музею Надія Павличенко.
До речі, побачити, якою будівля музею була до всіх колірних трансформацій, можна на картині українського художника Миколи Бурачека, написаній 1913 року:
У музеї з’являться кафе і магазин
Змінити планують і внутрішній простір музею.
“Ми хочемо зробити так, щоб відвідувачам було максимально комфортно в музеї. Наприклад, у вестибюлі ми б хотіли облаштувати невелику кав’ярню, відкрити магазин сувенірної продукції, а лекційний зал перетворити на інтерактивно-освітній простір”, – розповіла “Сегодня” заступник директора з питань розвитку музею Ольга Балашова.
За її словами, на реорганізацію простору необхідно 1-3 млн грн, але таких грошей у музею немає: “Ці роботи можна було б провести одночасно з реставраційними. Зараз ми шукаємо меценатів, які допомогли б втілити цей проект”.
Нагадаємо, раніше в мерії дали зелене світло проекту реставрації старовинного Будинку зі зміями і каштанами по вул. Великій Житомирській, 32. “За” проект проголосували на засіданні консультативної ради при головному управлінні охорони культурної спадщини КМДА.