Дітей з інвалідністю нечасто можна помітити на дитячих майданчиках, але не тому, що таких дітей в Україні немає або мало. Причина в іншому: гратися на таких майданчиках на візку чи милицях майже неможливо. Але група волонтерів з благодійної організації Friendly People (“Дружні люди”) доклала всіх зусиль для того, щоб зробити місто дружнім до дітей з інвалідністю й сформувати простір для гри.
За даними ЮНІСЕФ, в Україні проживає понад 8 мільйонів дітей, з них майже 167 000 мають фізичні вади. Щороку ця цифра зростає на 0,5%.
Friendly People зібрали близько 7 532 доларів США на будівництво інклюзивних ігрових елементів на трьох майданчиках у Києві – у парку Шевченка, Маріїнському парку та Пейзажній алеї. Олеся Огризко, один із засновників Friendly People, завжди хотіла допомогти людям з інвалідністю.
Огризко працювала в Управлінні Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини, а в 2014 році допомогла Україні заручитися підтримкою міжнародної неурядової організації Save the Children (“Зберегти дітей”), яка допомагає дітям у країнах, що розвиваються.
Після початку війни на Донбасі, у 2014 розпочала програму реагування на надзвичайні ситуації в Україні та підтримала понад 200 000 дітей та дорослих, що проживають на окупованих територіях на Донбасі.
Але Огризко хотіла зосередитись на благодійній роботі. Відтак, разом з іншими волонтерами, зокрема лідерами громадських організацій “Прогресивні громадяни України” та “Доступно UA”, вони планували, як знайти обладнання для ігрових майданчиків, щоб ним могла із задоволенням користуватися кожна дитина.
– Спочатку ми хотіли залучити кошти для людей з інвалідністю в цілому, але згодом вирішили сконцентруватися на допомозі дітям, – сказала вона. Це дружня справа, звідси, власне, й прийшла назва нашої організації.
Не обійшлося без дружньої підтримки: у травні 2017 року випускники Інституту міжнародних відносин Національного університету імені Тараса Шевченка – альма-матер Огризко – організували благодійний вечір Friendly People Night. Близько 250 учасників сумарно пожертвувати 200 000 гривень (7 232 доларів США). Це дозволило Friendly People розпочати переговори з компанією Creative Active Playground, підрядником з оснащення трьох ігрових майданчиків у Києві інклюзивними елементами.
Наступним викликом було отримати дозволи від міської ради.
– Я побоювалась, що це буде найскладніше, – пояснює Огризко. Однак, все пройшло успішно. Зараз всі ігрові елементи на балансі у міста.
На початку осені майданчик на Пейзажній алеї був обладнаний інклюзивними гойдалками та каруселями, якими можуть користуватися діти на інвалідних візочках. Активісти також встановили дитячі гірки, тубофони для дітей з вадами слухового апарату, виготовлені із серії металевих труб, які дають дітям можливість передавати різні звуки, тактильні панелі для аутистів, гральні панелі для розвитку моторики та ігрові елементи з використанням шрифту Брайля.
– Для нас це пілот, наша перша дитина, і тепер ми думаємо про те, як розширити проект, – пояснює Огризко, додавши, що інклюзивний дискурс в Україні потрібно розвивати.
Окрім трьох центральних локацій, на деяких інших майданчиках столиці також з’явилось деяке обладнання, як-от у Ботанічному саду імені М. Гришка, ігровий майданчик при Департаменті соціальної та медичної реабілітації дітей у Воскресенському районі, і дитячий майданчик у Голосіївському районі.
Щодо інших міст, то Львів та Івано-Франківськ, Бердичів та Покровськ (колишній Красноармійськ) у Донецькій області тепер можуть похвалитися інклюзивними ігровими майданчиками.
Підкорення гірок
Вікторія Панасюк, мати десятирічного Єгора, який пересувається на візку, знається на інфраструктурі інклюзивних майданчиків міста. Її син, незважаючи на захворювання на церебральний параліч, проводить близько восьми годин кожного дня у школі, на тренуваннях та культурних подіях.
– Якщо у нього є бажання і у його мами є натхнення, ми підкорюємо кожну гірку, тому що це те, що він найбільше любить, – розповідає Панасюк. Так само як і всі інші діти, він хоче бути самодостатнім.
Панасюк визнає, що не кожна родина захоче їхати з лівого берега, щоб “покататися на гойдалці”, проте погоджується, що такі ігрові майданчики можуть додати барв у життя дітей.
Вона каже, що Київ все ще має навчитися не лише бути більш доступним, але й толерантним.
У липні минулого року Єгору та його мамі не дозволили долучитися до групи людей для туру по кондитерській фабриці “Рошен” в Києві, тому що він був на візку. Його мати описала ситуацію на своїй сторінці у Facebook. Пост поширили 7 000 разів, а сама історія запустила публічну дискусію.
– Я написала цей пост, щоб захистити право Єгора на щастя, – Панасюк
Ця ситуація демонструє ряд проблем, з якими люди з інвалідністю стикаються в Україні, – це і провальне законодавство, і архітектурна недоступність, і суспільне відторгнення, розповідає Панасюк.
Вона розповідає, що представниця “Рошену” сказала, що вона і її син затримуватимуть решту групи. Робітниця фабрики також зауважила, що не хоче брати на себе відповідальність за Єгора, адже в приміщенні є сходи. Сім’ю попросили зачекати надворі поки екскурсія закінчиться, а це приблизно півтори години, і зачекати на солодкий подарунок.
– Я запитала (представницю “Рошен”), чи вона вважає (пропозицію) адекватною. Вона сказала, що це єдиний варіант і закрила двері, – розповідає Панасюк.
“Рошен”, власником якого є Президент Петро Порошенко, оголосив іншу причину, через яку Єгора не пустили на тур по фабриці. На їхній офіційній сторінці у Facebook компанія написала, що хлопця не пустили всередину, тому що його візок порушив би санітарні норми.
Вони також стверджують, що сім’ї запропонували переглянути фільм та відвідати дегустацію цукерок, проте Панасюк стверджує, що це неправда.
Хоча “Рошен” проводить й екскурсії для дітей з інвалідністю, вони мають окрему програму, розповіли в компанії.
Проте це суперечить головному принципу інклюзії, який промотує перша леді України Марина Порошенко. Цей принцип полягає у тому, щоб люди з інвалідністю мали рівні шанси брати участь у будь-яких заходах.
Панасюк каже, що тепер вони планують іншу групову екскурсії до “Рошену” для дітей зі школи, в котрій Єгор навчається разом з іншими дітьми з інвалідністю.
– Діти тепер вивчають професії, тому ми плануємо показати їм різні місця роботи і фабрика “Рошен” буде також гарним прикладом – розповідає вона.
– Ми працюємо над тим, щоб її організувати і побачимо, чи щось змінилось.
Де знайти інклюзивні ігрові майданчики в Києві:
- Національний Ботанічний сад імені М. М. Гришка (вул. Тимірязівська, 1)
- Відділення соціальної та медичної реабілітації для дітей (вул. Курнатовського, 7А)
- вул. Академіка Глушкова, 1
- Пейзажна алея
- Парк Шевченка
Олена Гончарова, Тома Істоміна