У серці історичного Києва стартував соціальний арт-проект “Мистецтво у кожен дім”, який має на меті популяризувати автентичний український живопис. Так, на фасаді дитячого клубу “Соняшник” з’явився дивовижний малюнок із самчиківським розписом.
“Самчиківка” – це неймовірно красиве мистецтво. Воно – яскраве, доступне, зрозуміле, гармонійне, і піднімає настрій. Коли гортаєш альбом чи календар із самчиківським розписом, одразу починаєш посміхатися. Традиційно нею розписували будинки. Цей проект – це не ноу-хау від іноземців, а досвід, який ми перейняли у наших прабабусь, і спробували реалізувати у сучасній версії”, – говорить учасниця проекту, українська артистка Анжеліка Рудницька.
Самчиківський розпис не є настільки відомим, як петриківський. Тому наразі на всю Україну залишилося лише чотири майстри з “самчиківки”. Наймолодшому – 48 років, а найстаршому – 80. Розпис поширився із Хмельниччини, а саме села Самчики. А саме цей арт-проект ініціювала творча група з UAMAZE.
“Ми розуміємо, якщо майстри підуть, то і розпис кане з ними. Тому. котрий рік розповідає світу про цей розпис, організовуємо майстер-класи та екскурсії у Самчики. Хочемо, щоб чотири майстри переросли у 124 майстрами”, – зазначила Ірина Чиркова з UAMAZE.
Ескіз вигадав майстер із “самчиківки” – Віктор Раковський, який і координував розпис стіни будинку. Взяли участь у цьому процесі і молоді майстри, які лиш нещодавно закінчили відповідні курси.
“Я вважаю, що цей розпис надихатиме дітей на творчість. Зараз на стінах київських будинків з’являється багато графіті з негативним підтекстом. А самчиківський розпис має позитивний месседж. Ми маємо пам’ятати культуру наших предків і популяризувати її у сьогоденні”, – розповіла випускниця курсів, художниця Ірина Вегера.
Стіна із розписом радуватиме не тільки дітей, які приходять на навчання до клубу, а й киян та гостей міста. Автори переконані, що вона неодмінно стане ще й популярною фотозоною. Навіть під час розпису перехожі вже підходили і робили фото. Одна киянка зізналася, що живе у будинку навпроти, і “тепер щодня виходитиме на балкон, щоб подивитися на цей малюнок”.
“Мистецтво стає зрозумілим і доступним. Коли українці почнуть пишатися собою, поважати себе, будуть україноцентричними, то й світ поважатиме нас. Маленькими кроками ми творимо велику країну”, – додала Анжеліка Рудницька.
Катя Пташка, “Український інтерес”