30 вересня була опублікована програма дій Уряду, яку ухвалили в неділю, 29 вересня.
“Ця Програма – набір пріоритетних цілей, які ставить перед собою уряд для того, щоб українці жили довше, безпечніше, заможніше та щасливіше. В основу цієї програми покладено людиноцентричний підхід. Тому запропоновані урядові цілі спрямовані переважно не на покращення абстрактних показників, а на вирішення конкретних проблем людей у різних соціальних ролях та життєвих ситуаціях. За досягнення кожної із запропонованих цілей в уряді відповідатиме конкретна особа, що дозволить нам побудувати роботу в уряді за принципом орієнтованості на результат та ефективно здійснювати кадрову політику”, – йдеться в оприлюдненому документі.
Отже, зупинимося на ключових моментах програми, розрахованої на період до 2025 року. В освітній сфері – повна калька з того, що робило Міністерство освіти часів Лілії Гриневич. Насправді, це добре, адже освіта – дуже чутлива сфера і постійне перекроювання реформ у цій сфері лише шкодить. Хоча, нагадаємо, критика діяльності МОН була одним з елементів передвиборчої кампанії “зеленої” команди.
Інший, чи не найпотужніший елемент критики – медична реформа. Що ж у цій сфері пропонує уряд Гончарука. Перше – масову вакцинацію: щепленнями має бути охоплено до 95% громадян. Про це говорила і Супрун. Друге – стратегію “гроші ходять за пацієнтом”, продовження програми “доступні ліки” – тобто, речі, які працювали при попередниках. Третє – уряд обіцяє створити умови для трансплантації і вдосконалити роботу швидкої, аби та доїжджала у містах за 10 хвилин, поза містом – за 20 хвилин. Останнє суперечить політиці, яку проводила Супрун. Однак попри оптимістичність, важко уявити в який спосіб буде забезпечено саме таку швидкість швидких. Є в медичній програмі і кумедні моменти: забезпечення безплатних пологів і цим зменшення дитячої смертності щонайменше на 15%. Яким чином корелюється одне з іншим – незрозуміло.
У програмі Мінсоцполітики цікавим є пункт про збільшення працевлаштованих осіб з інвалідністю, збільшення їх соціального забезпечення та значного покращення рівня реабілітації. Обіцяє уряд і зменшити рівень бідності. При цьому наголошується на моніторингу соціальних виплат. У підсумку, вважають в Кабміні, люди, які реально потребують допомоги держави, у тому числі субсидій, отримають її у збільшеному вигляді. Не збираються урядовці відмовлятися і від монетизації пільг. А в перспективі відбудеться перехід на оподаткування доходів домогосподарств, поступово частково або повністю замінивши систему соціальних допомог.
Впадає у вічі і пункт про пенсіонерів – там немає нічого про пенсійну реформу, тільки про спрощення солідарної та виведення доходів з тіні. Також відсутнє втілення обіцянок багатьох “слуг” про перегляд віку виходу на пенсію для жінок.
Буде чим зайнятися і Мінкульту. Приміром, пропонується замовлення державою театрам, концертним залам і філармоніям сучасних українських і світових мистецьких творів (не менше 30%), що за задумом авторів програми, має спричинити розвиток українського композиторського, перекладацького, режисерського, письменницького і виконавського соціального капіталу. Також цікавий пункт – запуск програми подорожей школярів країною. Збираються урядовці збудувати Музей сучасного мистецтва, завершити будівництво Музею і Меморіалу Небесної Сотні. А ще – посилити відповідальність за недбале ставлення до національної спадщини.
У сфері спорту також чекають нововведення – зменшення фінансованих державою видів спорту і переорієнтація зі спорту вищих досягнень на масовий спорт.
Обіцяють у Мінкульті боротися з контентом держави-агресора, зменшивши його споживання мінімум удвічі. Тобто, у тут урядовці продовжують політику попередників, які приймали обмежувальні заходи стосовно контенту російського походження. Та не обійшлося і тут без кумедних речей: в Кабміні боротимуться з фейками зменшенням кількості соціальних конфліктів. У нас буде телебачення добрих новин?
У фінансовій сфері уряд пропонує скорочення відношення державного боргу до ВВП до 40% на кінець 2024 року, зменшення вартості обслуговування державного боргу, зниження валютного ризику державного боргу шляхом збільшення частки державного боргу, номінованого в національній валюті, до кінця 2024 року до 50%, підняття кредитних рейтингів України до літер “А”. Власне, все це – продовження політики попереднього уряду Володимира Гройсмана. Як і співпраця з міжнародними фінансовими організаціями. Тобто, на відміну від кіношного “Слуги народу”, реальні “слуги” від співробітництва з МВФ та іншими кредиторами не відмовлятимуться.
Для протидії “білокомірцевим” злочинам у сфері публічних фінансів обіцяється створення Бюро фінансових розслідувань. А у сфері сільського господарства – скасування мораторію на продаж землі с/г призначення. Земельний ринок запрацює з 1 жовтня 2020 року. Себто, це питання, схоже, вирішене. І ніхто ніяких референдумів проводити не збирається.
Ще кілька цікавих пунктів – створення Фонду національного добробуту, який візьме в управління стратегічні державні підприємства, примусове розділення монополій, розділення “Укрзалізниці” на оператора інфраструктури, вантажного і пасажирського перевізника. А Центральний вокзал у Києві, залізничні вокзали у Миколаєві і Запоріжжі покращуватимуть із використанням механізму державно-приватного партнерства. Тобто, віддадуть у концесію.
А ось плани по інфраструктурі: відремонтують 5 тис км залізниці, забезпечать приведення у прийнятний експлуатаційний стан 24 тис км доріг загального користування державного значення, розвиватимуть річковий та морський транспорт, пасажиропотік в авіаперевезеннях має зрости на 60%, для цього, у тому числі, розвиватимуть модель лоукостів.
У сфері енергетики уряд обіцяє розвивати вітчизняний видобуток енергоресурсів та диверсифікацію їх постачання, в екологічній сфері – пакет законів, яким запровадиться принцип “забруднювач платить”. Як в Європі. Це можна лише схвалювати. Однак залишається ризик того, що уряд і депутати зіштовхнуться з проблемою лобізму, яка заважала попередникам прийняти екологічно спрямовані закони.
Міністерство розвитку громад та територій також пропонує цікаві речі: нову генеральну схему планування території України, Містобудівний кадастр на державному рівні, Єдину державну електронну систему у сфері будівництва, завершення децентралізації і заміну державних адміністрацій на органи префектурного типу. Обіцяють урядовці удосконалити механізм функціонування ринку оренди житла, що має привести до збільшення пропозиції.
У програмі дій Міноборони зберігається активне співробітництво з НАТО та подальший перехід на стандарти Альянсу. Цікавою у контексті перейняття практик західних партнерів виглядає і пропозиція створення Національної системи стійкості для посилення спроможності держави запобігати надзвичайним ситуаціям.
В цілому про програму можна сказати, що вона – поєднання планів попередників із пропозиціями, які надходили від різних організацій громадянського сектору. Окремі речі виглядають дуже навіть привабливо, деякі – як звичайний популізм і “вода”. Але головне зараз для уряду Гончарука – отримати добро на свою програму від парламенту. Аби убезпечити себе від спроб дочасної відставки. Однак, судячи з усього, від політичної турбулентності і критики Кабмін себе цією програмою точно не убезпечить.
Джерело: Ігор Петренко, “Depo UA”