У п’ятницю 17 липня в Києві презентували проєкт реконструкції нової будівлі Архіву національної пам’яті на Троєщині. Архітектурне рішення розкритикували ще до презентації, зокрема співтовариство Ukrainian Modernism , учасники якого відстоюють збереження архітектури України ХХ століття.
За їх словами, будівля на вулиці Пухівській, 17 – один з найяскравіших представників архітектури бруталізму [бруталізм – напрямок в архітектурі періоду 1950-х – 1970-х років, одна з гілок післявоєнного модернізму – ред. ] в Україні.
«Одного з найяскравіших київських представників стилю бруталізм будуть склити та обшивати сайдінгом. Сумно, що Архів планує розпочати свою роботу з переписування історії. А саме цим є повна реконструкція, що знищить автентичність будівлі, знищить оригінальний задум архітекторів, зітре ще один об’єкт світової спадщини модернізму з мапи України», – кажуть в Ukrainian Modernism.
На ілюстрації проєкту видно обшиті сайдингом панорамні вікна і фасад будівлі. Однак автори повідомили про те, що не мають наміру знищувати архітектуру і перекривати її обшивкою.
«Ми були засмучені, коли дізналися, що нам закидають бажання знищити архітектуру будівлі, обшивши її сайдингом. При цьому жодної «обшивки» немає навіть на рендері. Та й сама візуалізація — це скоріше те, якою ми бачимо цю будівлю, а не остаточно затверджений її проєкт», – повідомляє журнал Хмарочос з презентації проєкта.
За словами авторів проєкта, головним викликом стала проблема не фасаду, а інтер’єру. Приміщення не пристосовані для архіву, висота непарних поверхів досягає п’яти метрів, а технічних – лише метра вісімдесят. Після ремонту в будівлі повинно залишитися вісім поверхів з висотою стель три метри.
«Звісно, ми не залишимо всю будівлю без сонця. Зокрема, ми хочемо облаштувати великий триповерховий атріум [центральний простір будівлі з великою кількістю світла і виходами в інші приміщення – ред.] на центральному вході. Відтак, кожен відвідувач потраплятиме у сучасний, просторий, залитий світлом хол. Це долатиме розповсюджений міф, що архів — неодмінно щось темне, похмуре і непривітне», – пише Хмарочос з презентації проєкта.
За словами представників Інституту національної пам’яті, Архів повинен стати точкою входу для громадян, які не знають, де шукати інформацію про своїх родичів і до кого звертатися.
Український інститут національної пам’яті отримав будівлю на Троєщині для розміщення в ньому Архіву ще в минулому році. Вона була побудована у 1982-1990 роках на території монетного двору НБУ. Це була закрита режимна територія, тому архітектура вціліла. Проєкт нової будівлі Архіву національної пам’яті вже підтримав Міністр культури і інформаційної політики Олександр Ткаченко.