Журналісти «Слідства.Інфо» в межах проєкту «Золото церкви» дослідили юридичний статус ділянок у столиці, якими користуються релігійні громади трьох найвпливовіших в Україні церков.
Інтерактивна карта церковних земель Києва вже доступна на сайті проєкту.
В ході дослідження журналісти Євгенія Моторевська та Дмитро Реплянчук виявили, що найбільше порушень стосуються споруд Російської православної церкви (РПЦ) в Україні. Зокрема, деякі їхні храми будувалися й будуються на земельних ділянках, які належить київській громаді, без погодження з органами місцевої влади та місцевими мешканцями.
«На території Києва розташовано більше 150 храмів, монастирів та інших релігійних споруд Російської православної церкви в Україні. Інформації про частину з них немає ані в кадастровій карті, ані в рішеннях Київради щодо виділення землі. Тобто, приблизно кожен четвертий храм побудовано з порушенням закону», — розповів Дмитро Реплянчук.
Щодо кожного храму, інформації про який немає в документах, журналісти звернулися до РПЦ в Україні, Київської міськради та Держгеокадастру. Зрештою, після місячного очікування в Київраді відповіли, що дозволів на будівництво цих храмів вони не надавали.
Одним із найвідоміших прикладів таких нелегальних будівництв є Десятинний монастир, розташований у самому центрі Києва, поблизу розкопок Десятинної церкви. Якраз коли почалися активні розкопки старовинної церкви, РПЦвУ без будь-яких дозволів звела там свій монастир. Тоді його будівництво навіть спричинило масові протести, а Міністерство культури й столична влада зазначали, що дозволів на спорудження монастиря вони не надавали.
Як встановили журналісти, незаконне спорудження церков відбувається переважно за однаковим сценарієм. Спочатку на місці майбутнього храму з’являється хрест, згодом — намет. А тоді вже поряд із наметом починають зводити церкву. Як правило, будівництво не зупиняють навіть протести місцевих мешканців. За цим принципом храми в Києві з’являлися і на території поблизу житлових будинків, і у скверах та парках.
Журналісти звернулися із запитами, зокрема, й до Російської православної церкви в Україні, однак там про підстави будівництва храмів у тому чи іншому місці не розповіли.
Інтерактивна карта незаконних будівель РПЦвУ доступна на сайті проєкту «Золото церкви», у межах якого раніше було презентовано інформацію про статки вищого духовенства трьох найвпливовіших в Україні церков. Кожен охочий може переглянути інформацію про той чи інший храм, обравши його на мапі.
Джерело: Рупор