У газеті Верховної ради “Голос України” оприлюднено текст закону № 1150-IX, який визначає правові основи організації та діяльності Бюро економічної безпеки України.
Відповідно до тексту закону, Бюро економічної безпеки України є центральним орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. Бюро виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції, а його діяльність спрямовується та координується Кабінетом міністрів.
Завдання
У законі зазначається, що основними завданнями бюро є:
- виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;
- оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їх мінімізації та усунення;
- надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов створення схем протиправної діяльності у сфері економіки;
- забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави;
- збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їх виникненню в майбутньому;
- планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності;
- виявлення та розслідування правопорушень, пов’язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги;
- складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності прийняття ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.
Незалежність
Як зазначається в тексті закону, незалежність Бюро економічної безпеки гарантується:
- особливим порядком конкурсного відбору, призначення та звільнення Директора Бюро економічної безпеки України, його заступників, інших працівників, а також визначеним законом вичерпним переліком підстав для припинення їхніх повноважень;
- забороною незаконного втручання у здійснення повноважень працівників Бюро економічної безпеки України;
- належною оплатою праці та соціальними гарантіями працівників Бюро економічної безпеки України;
- правовим захистом і забезпеченням особистої безпеки працівників Бюро економічної безпеки України, їхніх близьких родичів, майна;
- установленим законом порядком фінансування та матеріально-технічного забезпечення Бюро економічної безпеки України;
- в інший спосіб, визначений цим законом.
Також закон забороняє втручання президента, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших юридичних осіб, а також фізичних осіб у його роботу з підстав, не передбачених законом.
“Будь-які вказівки, пропозиції, вимоги, доручення, спрямовані до Бюро економічної безпеки України та його працівників, що стосуються питань досудового розслідування в конкретних кримінальних провадженнях і не передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України, є неправомірними і не підлягають виконанню. У разі отримання такої вказівки, вимоги, доручення тощо Директор Бюро економічної безпеки України, працівник Бюро економічної безпеки України невідкладно інформує про це в письмовій формі правоохоронні органи”, – наголошується у тексті документу.
Повноваження
Зокрема, бюро може здійснювати оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування; інформаційно-пошукову та аналітично-інформаційну роботу з метою виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Бюро економічної безпеки України; розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду або ухиляються від відбування кримінального покарання за вчинення кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності; збирати, обробляти та аналізувати інформацію щодо кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності.
У сфері інформаційно-аналітичного забезпечення бюро може формувати бази даних та створювати на їхній основі єдину інформаційну систему Бюро економічної безпеки України; користуватися інформацією з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів, банків, державних і місцевих органів влади; здійснювати інформаційно-пошукову та інформаційно-аналітичну роботу.
Структура та керівництво
Структура бюро може включати підрозділи детективів, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні та інші підрозділи. Встановлена законом гранична чисельність працівників центрального апарату і територіальних управлінь Бюро економічної безпеки України становить не більше 4 тисяч осіб.
Директором Бюро економічної безпеки може бути громадянин України, не молодший за 35 років, який має вищу юридичну та/або економічну освіту за ступенем не нижче спеціаліста (магістра), стаж роботи за спеціальністю не менше 10 років, досвід роботи на керівних посадах в органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності не менше п’яти років, вільно володіє державною мовою і здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні службові обов’язки.
Директор бюро призначається на посаду Кабінетом міністрів за поданням прем’єр-міністра за пропозицією комісії з проведення конкурсу. До складу конкурсної комісії входять:
- три особи, визначені Радою національної безпеки і оборони України;
- дві особи, визначені Верховною радою за поданням комітету Ради, до предмета відання якого належать питання системи оподаткування;
- одна особа, визначена ВР за поданням комітету РАДИ, до предмета відання якого належать питання організації та діяльності правоохоронних органів, оперативно-розшукової діяльності.
Директор бюро звільняється з посади Кабінетом міністрів за поданням прем’єр-міністра.
Закон набуде чинності з 25 березня, окрім пункту, який вносить зміни до низки законодавчих актів України та набирає чинності з дня оголошення Кабміном про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, але не пізніше ніж за шість місяців з дня набрання чинності цим законом.
Що відомо
- 3 вересня 2020 року Верховна рада прийняла у першому читанні законопроєкт про Бюро економічної безпеки (БЕБ). Ініціаторами цього документу є нардепи від “Слуги народу”.
- Уряд ліквідує Державну фіскальну службу до кінця поточного року. Скасування ДФС є фактично умовою для другого траншу макрофінансової допомоги для України. 9 червня Міжнародний валютний фонд остаточно затвердив програму з Україною, а перший транш обсягом 2,1 млрд доларів фонд уже відправив. Загальна ж сума в межах нової півторарічної програми Stand-by складає 5 млрд доларів.
- “Велика сімка” нагадала Україні про необхідність незалежного вибору нового керівника САП.
- 28 січня Верховна рада проголосувала в цілому за законопроєкт про створення Бюро економічної безпеки. Після утворення відомства буде ліквідовано податкову міліцію.
- 3 лютого Рада ухвалила закон щодо діяльності Бюро економічної безпеки.
- 22 березня президент Володимир Зеленський підписав закон про створення Бюро економічної безпеки.
Джерело: “Суспільне”