Рада ухвалила закон про воєнні злочини

21 Травня 2021 10:26
Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт №2689. Він передбачає імплементацію положень із міжнародного кримінального та гуманітарного права щодо кримінально-правового переслідування за злочини проти людяності та воєнні злочини.

За відповідний законопроєкт проголосували 248 народних депутатів.

Зокрема, він передбачає впровадження кримінальної відповідальності для військових командирів, людей, що фактично діють як командири, та інших начальників за будь-який злочин, скоєний їхньою підлеглою особою, якщо вони напевне знали (або повинні були та могли знати) про вчинення/намір вчинити злочин.

Окрім того, за цим документом звільнення від кримінальної відповідальності не застосовується у випадках вчинення злочинів проти миру та безпеки людства.

Також прописується покарання за воєнні злочини проти людяності, особи, власності, проти гуманітарних операцій, рухомих і нерухомих цінностей, будівель та центрів, що перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права тощо.

Заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов у коментарі ZN.UA зазначив, що цей закон допоможе правоохоронцям притягати до відповідальності за злочини на окупованих територіях, наприклад: незаконне та насильницьке переміщення осіб, примушування до служби у збройних силах РФ, убивства, використання «живих щитів» тощо.

Нагадаємо, за понад 6 років український Кримінальний кодекс не адаптували до російсько-української війни. У ньому досі не була прописана відповідальність за злочини проти людяності, а склади воєнних злочинів не відповідають вимогам міжнародного права.

Автори законопроєкту в пояснювальній записці говорять: це сталося через те, що його положення системно не узгоджувались із сучасним міжнародним правом. Попри це, потерпілі від злочинів проти людяності на окупованих територіях «обчислюються тисячами», ідеться в записці.

Правозахисники вже назвали ухвалення законопроєкту «подією історичного значення».

«Міжнародні злочини не мають терміну давності, тож сьогодні парламент подарував тисячам людей, які постраждали від воєнних злочинів, надію на справедливість, хай навіть і відкладену в часі. І хоча зараз воєнні злочинці можуть сховатися в Росії чи на окупованих нею територіях, історія переконливо свідчить: авторитарні режими зазнають поразки й опиняються перед судом», ㅡ написала у Facebook голова організації «Центр громадянських свобод» і координаторка громадської ініціативи «Євромайдан SOS» Олександра Матвійчук.

Джерело: “Громадське”