Як уникнути важкого ранку після тривалих святкувань – поради медиків

2 січня 2018 11:00

Під час пиятики люди мало думають про те, що їх чекає наступного ранку. А даремно. Невгамовна спрага, головний біль, загальна слабкість — ось незмінні супутники сильного похмілля. Коли зовсім погано, краще звернутися до лікаря, а стан середньої тяжкості можна спробувати нейтралізувати в домашніх умовах. Якщо, звичайно, знати, як алкоголь діє на організм. Із шлунка в кров потрапляє мала кількість випитого алкоголю. Більшість його всмоктується через стінки дванадцятипалої кишки, покриті великою кількістю кровоносних судин. Разом з кров’ю молекули етанолу (діючої речовини будь-якого хмільного напою) потрапляють у ворітну вену, яка йде в печінку. Там розщеплюється трошки молекул, решта ж продовжують циркулювати по кровоносній системі, поки знову не пройдуть через печінку, де розкладеться ще певна кількість. Блукання спирту в крові триває, поки його концентрація не опуститься до природного рівня. Так, в організмі людини завжди міститься якась фонова кількість етанолу, хоча і дуже невелика — не більше одного міліграма на літр. Загалом печінка переробляє близько 90% прийнятого на груди спирту, решта ж виводять нирки з сечею, легені при диханні і шкіра через піт. При виявленні етанолу печінка використовує три основних ферменти — алкогольдегідрогеназу, цитохром 2Е1 та ацетальдегіддегідрогеназу. Перші два окислюють етанол з утворенням ацетальдегіду, який потім перетвориться третім ферментом в оцтову кислоту, що розпадеться на воду і вуглекислий газ із виділенням енергії. З усіх продуктів розпаду ацетальдегід отруює найсильніше. І чим швидше він покине організм, тим швидше налагодиться самопочуття людини і тим меншої шкоди понесуть його органи. Справа в тому, що ацетальдегід — хімічно активна молекула, що взаємодіє з білками і порушує їх функцію. Під удар потрапляють центральна нервова система, різні тканини. Цим і викликані загальна слабкість, нездоровий стан ранок після застілля. Етанол розщеплюється тим швидше, чим активніші ферменти. Концентрація алкогольдегідрогенази залежить від статі, ваги і віку людини, але більшою мірою від генетики. На жаль, штучно збільшити активність цього ферменту неможливо. Правда, працездатність іншого ферменту — цитохрому 2Е1 — може зрости на тлі регулярного вживання спиртних напоїв, тому «натреновані» люди приходять в норму швидше. І все ж протверезіння в будь-якому випадку вимагає часу, а значить, готуватися до похмілля можна і потрібно заздалегідь, ще до того, як прийняли першу дозу.

Як допомогти печінці

Враховуючи, що ацетальдегід – вкрай агресивний, логічно його пов’язати з якимось сторонніми речовинами. На допомогу прийде звичайне активоване вугілля (норму розрахувати просто: одна таблетка на 10 кілограмів маси тіла). Його можна випити і перед святом — це значно полегшить ранковий стан. Згодяться і інші сорбенти, наприклад ентеросгель, вівсяна каша, рис. Оскільки головний удар етанолу приймає на себе печінка, то не буде зайвим її розвантажити. Досить частіше пити чисту воду, щоб «вогняна вода» покидала організм разом з сечею. Теплий душ прискорить виведення етанолу і ацетальдегіду через піт. З тим же завданням впорається пробіжка або активна зарядка, якщо, звичайно, зможете себе змусити їх робити. Але тим, у кого є проблеми з серцево-судинною системою, від рухової активності краще утриматися. Кислота сповільнить утворення ацетальдегіду, а значить, обмежить його накопичення в організмі. Її багато в цитрусових. Причому краще брати необроблені фрукти, оскільки в них більше корисних компонентів. Замість того, щоб покласти в чай часточку лимона, краще з’їсти цілий апельсин або грейпфрут. Одні і шматочка не можуть проковтнути при похмілля, а в інших прокидається звірячий апетит. Зрозуміло, пити натщесерце не варто, оскільки з травної системи алкоголь потрапляє в кров швидко. Щільна закуска цей процес гальмує в три-чотири рази. Проте слід врахувати, що печінка і так активно працює, намагаючись розщепити і вивести етанол з ацетальдегидом. Не варто перевантажувати великою кількістю їжі, тим більш жирною. Апетит краще втамувати легкими супами, кашами, білою рибою, пюре з овочів та іншою їжею, яка швидко переварюється. Так як алкоголь порушує натрієво-калієвий баланс в організмі, варто налягати на багаті калієм елементи, наприклад банани та картоплю. «Можливо, це дивно почути від лікаря, але впоратися з похміллям надійніше шляхом опохмілля. Інакше доведеться чекати, поки всі описані вище процеси завершаться самі. Через 10-12 годин після застілля можна випити 50-70 грамів міцного алкоголю, якщо пили його, або еквівалентну дозу іншого напою. Оскільки активність одних ферментів стимулює інші, повторний прийом активує весь обмінний каскад, і токсичний ацетальдегід швидше окислиться до безпечних молекул. Однак ця порада не підходить особам, які регулярно вживають, тим більше алкоголікам — ранкова чарка у них закономірно призведе до запою», — розповідає Олексій Буєверов, професор Першого Московського державного медичного університету імені В. М. Сєченова.

Важка артилерія

Якщо загальна слабкість і головний біль не проходять навіть після сніданку, сорбентів і душу, слід звернутися до ліків. Тільки не варто приймати таблетки, що містять парацетамол, — панадол, цитрамон та інші. Сама по собі молекула парацетамолу нешкідлива, цей препарат дають в якості жарознижуючого навіть маленьким дітям. Він «мирно» пов’язується з речовинами, які підвищують його розчинність в воді, і виводиться з сечею. Проте надлишок парацетамолу запускає процес його розкладання в печінці, в результаті якого утворюються вкрай токсичні речовини. Алкоголь якраз стимулює ферменти, що відповідають за цей небезпечний метаболізм. Краще випити аспірин, причому шипучий подіє швидше.

http://expres.ua/news/2018/01/01/278910-unyknuty-vazhkogo-ranku-tryvalyh-svyatkuvan-porady-medykiv